CHP'li isimden ''Kadir Topbaş istifa etti'' iddiası !
Atatürk Havalimanı'nda uçak düştü
Olay yaratacak Meral Akşener anketi !

Zeynel Bey Türbesi böyle taşınacak

Barajın tamamlanması durumunda su altında kalacak olan 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi böyle taşınacak...

Zeynel Bey Türbesi böyle taşınacak
A+ A-

Ilısu  Barajı'nın tamamlanması durumunda su altında kalacak 650 yıllık Zeynel Bey  Türbesi'nin Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na "Hollanda yöntemi"yle taşınması  kararlaştırıldı.

--7873282.jpeg

Ilısu Barajı'nın tamamlanması halinde  su altında kalacak Zeynel Bey Türbesi, Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı'na  "Hollanda yöntemi" ismi verilen Taşıyıcı Treyler Sistemi ile taşınacak.

Ilısu Barajı ve HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma ve Kurtarma  Çalışmaları kapsamında 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin, Hasankeyf Yeni Kültürel  Park Alanı'na taşınması çalışmaları yoğun şekilde sürdürülüyor.

--7873284.jpeg

Türbenin taşınması için ilk etapta Hollanda, İtalya ve Korres  yöntemleri üzerinde duruldu. Diyarbakır Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca  onaylanan projeye göre, bin 100 tonluk türbenin tek parça halinde Hollanda  yöntemiyle yeni yerine taşınması kararlaştırıldı.

DSi 16. Bölge Müdürlüğü Hasankeyf Kültürel Varlıklar ve Yeniden  Yerleşim Şube Müdürü Şehmus Erkan Dursun, AA muhabirine, 2015 yılında DSİ Genel  Müdürlüğünce ihalesi yapılan Zeynel Bey Türbesinin taşınmasıyla ilgili projede  revizyon yapıldığını söyledi.

Türbenin taşınacağı yeni alanda yer düzenleme ve bağlantı yolu  çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Dursun, "Türbe ve külliye alanının kazı  çalışmaları başladı. Yol güzergahı ile bağlandıktan sonra türbenin taşıma işlemi  gerçekleşmiş olacak." dedi.

--7873290.jpeg

Dursun, türbenin taşınma işleminin yıl sonuna tadar tamamlanacağını  yetişmemesi halinde 2017 yılının başında gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

YOLDAKİ EĞİM YÜZDE 4'E İNDİRİLECEK

Zeynel Bey Türbesi, Hollanda yöntemi olan Taşıyıcı Treyler Sistemi ile  yeni yerine taşınacak. Bu yönteme göre, ilk olarak türbenin çevresinde kazı  yapılarak yapının temeli ortaya çıkarılacak. Ardından tespit edilen 28 noktaya  yerleştirilecek çelik profiller aracılığıyla plaktan yeni temel oluşturulacak.  Kaldıraçlar yardımıyla kaldırılacak türbe, tekerlekli trey üzerine konulacak.

Trey sayesinde yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki Hasankeyf Yeni  Kültürel Park Alanı'na taşınacak türbe, daha sonra kazılan yeni yerine konulacak.

Taşıma esnasında yapının devrilmesini engellemek amacıyla yoldaki eğim  yüzde 4'e kadar indirilecek.

ZEYNEL BEY TÜRBESİ

Zeynel Bey Türbesi, 1462-1482 yıllarında Hasankeyf'te hüküm süren  Akkoyunlular'dan kalan tek eser olma özelliği taşıyor.

--7873286.jpeg

Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın oğlu olan Zeynel Bey'in, Osmanlı  İmparatorluğu'nun kazandığı 1473 yılındaki Otlukbeli Savaşı'nda hayatını  kaybettiği biliniyor.

Türbe, dışarıdan silindirik, içeriden sekizgen miğfer başı şeklinde  iki katlı bir yapıya sahip. Türbenin mimari önemi, Azerbaycan ve Türkistan yöresi  mimari özelliklerini Anadolu'ya taşımış olmasından kaynaklanıyor. Göz alıcı  renklere sahip gövde süslemesiyle dikkati çeken türbenin çini mozaiklerinin ise  Anadolu'da bir benzerinin olmadığı belirtiliyor.

Hasankeyf'te 2004-2005 yıllarında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan  Zeynel Bey Külliyesi, 3 medrese, 1 imaret, 1 türbe, 1 han ve Dicle kenarına  yapılmış bir hamamdan oluşuyor. Artuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı devirlerine ait  yapılardan oluşan külliyenin medreselerinde geometrik ve bitkisel süslemeler ve  çeşitli üsluplarda yazı örnekleri bulunuyor.

AA