Erdoğan'ı canlandıran oyuncu benzerliğiyle şaşırttı

Erdoğan'ı canlandıran oyuncu benzerliğiyle şaşırttı

''Reis'' filminde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı canlandıran Reha Beyoğlu, Erdoğan'a benzerliğiyle şaşırtıyor.

"Reis" filminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı canlandıran Reha Beyoğlu, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir iftar davetinde tanıştım. Erdoğan'ın, daha sonra yapımcıya 'Ne kadar benzer birini bulmuşsunuz, bir an gençliğimi gördüm." dediğini öğrendim." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, çocukluğundan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu döneme kadar olan yaşamını konu alan "Reis" filminde Erdoğan'ın gençlik dönemini canlandıran oyuncu Reha Beyoğlu, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Bugüne kadar "Unutulmaz", "Umut Yolcuları", "Fatmagülün Suçu Ne", "Kalori Memnu", "Kalbimdeki Yabancı" gibi yerli ve yabancı yapımlarda rol aldığını anlatan Beyoğlu, "Reis" filminde Erdoğan rolü teklif edildiğinde büyük heyecan duyduğunu dile getirdi.

Beyoğlu, 2013'te "Atatürk'ün fedaisi Topal Osman" filminde "Topal Osman"ı canlandırdığını hatırlatarak, "Topal Osman'ı canlandırmak gurur verici bir olaydı. Şimdi sevdiğim ve değer verdiğim Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir numarasını, dünyaya ismini altın harflerle yazdıran, hala da en güzel şekilde dik duran bir insanı oynamak gurur verici bir olay, benim için üstü yok." diye konuştu.

Rolüne hazırlanırken zorlanmadığını ve yapımcısına "Beni bana bırakın." dediğini anlatan Beyoğlu, "Zaten konuşmalarımızda Erdoğan ile ilgili hem fiziki hem vicdanı bilgimi anlattım, hoşlarına da gitti." ifadelerini kullandı.

Reha Beyoğlu, filmin Erdoğan'ın çocukluk, gençlik, belediye başkanlığı ve cezaevine girme sürecini ele aldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Çoğu insan Erdoğan'ın o dönemini bilmiyor. AK Parti döneminden sonraki popülarite, sevgi daha fazla. Belediye Başkanlığı döneminde internet, sosyal medya falan yoktu. İyi analiz etmek gerekiyordu. Vücut dili gibi. O zamanki Erdoğan'ın yaşı ile benim şu anki yaşım aynı. O zamanki selamı, duruşu, bakışları, el hareketleri, o lokalde simetrik olarak elini kaldırdığı ayarı bile aradım, buldum. Benzerliği yakalamak için birçok fotoğraf çektim. Fotoğrafları görenler, Erdoğan olmadığına inanmadı."

"İnşallah izleyeceğiz"

Oyuncu Reha Beyoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir iftar davetinde tanıştığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımız içeri girdi, takdim edildi, herkes ayağa kalktı, herkesin gözünde ışıltı, sevgi vardı. Şükürler olsun böyle bir liderimiz var. Allah hayırlı, uzun ömürler nasip etsin. Yapımcımız Fatih Ay, ön takdimi yaptı sonra ben yanına gittim, bize döndü, gözünde muhteşem bir enerji vardı. Göz göze geldik. Eğildim, elini öpmek istedim, 'Estağfurullah.' dedi. Sohbet ettik, filmin nasıl geçtiğini sordu. Vizyonu sordu, '14 Ekim' dedim, 'İnşallah izleyeceğim.' dedi. Erdoğan'ın daha sonra yapımcıya 'Ne kadar benzer birini bulmuşsunuz, bir an gençliğimi gördüm.' dediğini öğrendim. Bu beni çok onurlandırdı."

Filmle ve rolüyle ilgili olumlu tepkiler aldığını belirten Beyoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Birçok yapımcı, yönetmenden müspet dönüşler oldu, menfi görüşler gelmedi. Ama sektörümüzde Recep Tayyip Erdoğan'a ve onu sevenlere çok sıcak bakmayan birçok yapımcı var. Bütün yapımcıları aynı kefeye koymuyorum tabii. Oynadım diye daha sonra yolum kesilir mi, proje gelmez mi diye hiçbir endişem yok. Olmazsa da olmasın. Ben bir oyuncuyum, bu rol bana geldi, gurur duydum, en iyisini yapmak için çalışmamı ortaya koydum. Bundan sonra da Reis'le ilgili yine proje olursa, benimle çalışmak isterlerse seve seve rol alırım. Çalışmak istemezlerse de ben çok güzel bir projeye imza attım. Filmde sadece Erdoğan'a benzediğim için rol almadım, rolü bütün kriterleriyle başardığıma inanıyorum."

Oyuncu Reha Beyoğlu, filmin tanıtımından sonra biri Bollywood olmak üzere iki teklif aldığını bildirerek, "Reis rolü beni Bollywood'a taşıyor." dedi.

Filmde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın çalışma arkadaşlarından birini canlandıran Hikmet İzsiz ise rolün ilk oyunculuk tecrübesi olduğunu belirterek, "Erdoğan'ın hemen yanındaki adamı canlandırıyorum. Bütün kilit noktalarda, sağ kolu gibi biriyim." diye konuştu.

Yönetmenliğini Hüdaverdi Yavuz'un üstlendiği film, 14 Ekim'de vizyona girecek.

AA