Dikkat ! İstanbul'a uyarı üstüne uyarı geliyor
Hükümet memura zam teklifini açıkladı
Eski ülkü ocakları başkanı 15 yaşındaki erkek çocuğuyla basıldı

Astımı bu nedenler tetikliyor

Soğukların kendisini hissettirdiği şu günlerde, tehlike altında olan astım hastalarını zor günler bekliyor.

A+ A-

Astım gibi alerjik hastalıkları olanlar kendisine çok daha fazla dikkat etmeli. Zira onlar, soğuk ve kirli havaya maruz kalınca atak geçirebilirler.

Soğuyan havayla birlikte alerjik hastalıklar da kendini göstermeye başladı. Özellikle astım hastaları ve alerjik bünyeye sahip kişilerin kış aylarında dikkat etmesi gerekiyor. Viral enfeksiyonlar (nezle, grip, farenjit), soğuk hava, kirli hava, sigara dumanı, ilaçlar (Aspirin, ağrı kesici ve romatizma ilaçları), gıda katkı maddeleri, boya, cila, vernik, parfüm kokuları, stres gibi faktörler astım ataklarını tetikliyor. Risk altında olanlarsa, çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar…

NEFES ALMAK ZORLAŞIYOR

Central Hospital'dan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mübeccel Akman: "Alerjik bünyeye sahip kişiler bu faktörlerden çok etkileniyor, kirli havaya maruz kalmaları sonucunda astım atakları geçirebiliyor. Özellikle mikroplar böyle havalarda solunum yollarına yerleşerek zatürree, sinüzit, bronşit gibi hastalıkların artmasına sebep oluyor. Soğuk havalarda, solunum yollarının kurumasına ve daralmasına bağlı olarak hastaların burundan nefes almaları zorlaşıyor ve ağız yoluyla nefes almaları ile soğuk hava solunum yollarını olumsuz etkiliyor." diyerek kış aylarının hastalıklara davetiye çıkardığını vurguluyor.

Alerjik yapıda olan kişilerin kirli havayı solumasının var olan duyarlılığı daha da artırdığına dikkat çeken Uzm Dr. Mübeccel Akman ekliyor: "Kirli havanın fazla olduğu yerlerde alerjik göz hastalıkları, alerjik rinit (saman nezlesi) ve astım hastalığında büyük artış görülüyor. Hava kirliliğine sebep olan kimyasallar göz, burun ve akciğerlerdeki hücreleri uyararak alerjik tepki oluşmasını tetikliyor. Böylelikle hastalarda burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma, öksürük, kızarıklık ve kaşıntı belirtileri görülüyor. Alerjik astımı olan hastalar soğuk ve kirli havaya maruz kaldıklarında astım atağı geçirebilirler."

Kış aylarında nelere dikkat edilmeli?

Uzm. Dr. Akman alerjik hastaların soğuk havalarda nelere dikkat etmesi gerektiğini su şekilde sıralıyor: "Hava kirliliği olan ortamlardan uzak durulmalı, kalabalık ve kapalı ortamlarda uzun süre bulunulmamalı, sigara dumanından korunmalı, soğuk havadan solunum yollarının etkilenmemesi için dışarı çıkarken ağız, burun ve göz gibi organlar iyi korunmalı, yünlü atkı, bere ve kazak giyilmemeli."