Para sayarken elinizi ağzınıza götürmeyin

Dr. Cihat Zülfüoğulları, para sayarken eli ağıza götürülmemesi konusunda uyardı.

Para sayarken elinizi ağzınıza götürmeyin
A+ A-

Tokat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cihat Zülfüoğulları, paraların ciddi miktardahastalık yapıcı mikrop barındıran nesnelerin başında geldiğini söyledi.

Sürekli elden ele dolaşan paraların özellikle dışkı yolu ile çıkan pek çok mikrobu barındırmakta olduğunu ifade eden Zülfüoğulları, \"Amacımız vatandaşların para sayarken farkında olmayarak yaptığı elini ağzına götürme alışkanlığının sıklığını araştırmak ve sonrasında bu kötü alışkanlığı azaltmak için çeşitli görsel materyalleri kullanarak yapılacak eğitimlerle kişilerin bilinçlenmesini sağlamak\" dedi.

Birçok hastalığa davetiye çıkarıyor

Para üzerindeki mikropların hepatit A, tifo, dizanteri, paraziter hastalıklar vb. pek çok hastalığa yol açtığını belirten Zülfüoğulları, \"Bu geçiş paraların kirli birer nesne olduklarının farkında olarak davranıldığında büyük oranda azaltılabilecek bir durum. Hayatın başka pek çok alanında; market, bankamatik gibi yerlerde yaptığımız; hayatı tehdit edecek olan bu kötü alışkanlığımızı azaltmak için yapacak olduğumuz çalışmaların ilki ve çıkış noktamız olan \'Paranı ye, mikrobunu yeme!\' projemiz bu sebeple önemlidir\" şeklinde konuştu.

Para ile temastan sonra ellerinizi yıkayın

Zülfüoğulları \"Çalışmalarımız sonucunda; bilinçlendirme yapmadan yüzde 15 dolaylarında olan parmak yalama oranının eğitim çalışmamız sonrası değiştirilmesi zor bir alışkanlık olmasına rağmen yüzde 9\'a düştüğü görülmüştür. Bu konuda para sayarken elimizi ağzımıza götürme alışkanlığımızı bırakmak iyi bir adım olacaktır.

Parayla temaslardan sonra ellerin yıkanması, paraları cüzdanda taşıyarak sürekli el temasının önlenmesi, paraları gıdalarla temas etmesinin önlenmesi, çocukların paraları ağızlarına götürme alışkanlığının bıraktırılması ve çocuklarımıza hijyen eğitimini iyi vermek de yine bu hastalıklar için koruyucu olacaktır\" dedi.