• CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
  • Bakan Soylu söz verdi ''Hesabını ödeteceğiz''
  • Sivillerin üzerine bomba yağdı: 200'den fazla ölü var
  • Avrupa Komisyonu Türkiye'nin AB Büyükelçisi'ni çağırdı
  • Hollywood filminde inanılmaz Erdoğan detayı

BARZANİ'DEN 3 YIL SONRA BİR İLK ! BUZLAR ERİYOR MU ?

Barzani'den 3 yıl sonra bir ilk ! Buzlar eriyor mu ?

IKBY Başkanı Barzani, 3 yıl aradan sonra başkent Bağdat'ta Başbakan İbadi ile görüşecek.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin 3 yıl aradan sonra başkent Bağdat'ı ziyaret edeceği ve Başbakan Haydar el-İbadi ile bir araya geleceği bildirildi.

Barzani'nin basın danışmanlarından Kifah Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "IKBY Başkanı Barzani, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin daveti üzerine beraberindeki bir heyetle kısa bir süre içinde Bağdat'a gidecek." dedi.

Bağdat ziyareti sırasında İbadi ve Barzani'nin ülkenin en önemli gündem maddesi "Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonunu" detaylı şekilde ele alacağını aktaran Muhammed, Erbil ve Bağdat arasındaki "petrol, bütçe krizi ve memur maaşlarının ödenmesi" konularının da konuşulacağını kaydetti.

İbadi'nin dün yaptığı basın açıklamasında, “Barzani'nin Bağdat'a gerçekleştireceği ziyarette, Musul'u kurtarma operasyonunun yanı sıra iki taraf arasındaki ilişkileri de masaya yatıracağız.” denilmişti.

IKBY Başkanı Barzani son olarak 7 Temmuz 2013'te Bağdat'tı ziyaret etmişti.

Erbil ve Bağdat arasındaki gerilim

IKBY hükümetinin Ocak 2014'ten itibaren kendi bölgesindeki kuyulardan çıkan ham petrolü Irak merkezi hükümetinden bağımsız bir şekilde Türkiye üzerinden boru hatlarıyla dünya piyasasına satmak istemesi üzerine, Erbil ve Bağdat arasında bütçe krizi baş göstermeye başlamıştı. Dönemin Başbakanı Nuri el-Maliki, Erbil'in bağımsız bir şekilde petrol satışına sert çıkarak, IKBY'nin anayasal hakkı olan yüzde 17'lik bütçenin gönderilmemesi talimatı vermişti. Bütçe kesintisiyle yetinmeyen Bağdat yönetimi, daha sonra bölgedeki 1 milyon 400 bin memurun maaşlarını da göndermeme kararı almıştı.

Terör örgütü DAEŞ'in 10 Haziran 2014'te Irak'ın 2'nci büyük kenti Musul'u ele geçirmesi ve Bağdat'ın bütçe kesintisinden sonra, IKBY Başkanı Barzani'nin de ABD'deki başkanlık seçimlerinden önce bölgenin bağımsızlığı için referandum gerçekleştirme planlarının olduğunu dile getirmesi, Bağdat-Erbil ilişkilerini tamamen kırılma noktasına getirmişti.

Erbil ve Bağdat arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi ve iyi niyet göstergesi için Irak Başbakanı İbadi, geçen ağustos ayında yaklaşık 5 ay boyunca sevkiyatı askıya alınan Kerkük kuyularındaki ham petrolün IKBY üzerinden tekrar Ceyhan limanına ihraç edilmesi talimatı vermişti.

Irak merkezi hükümeti tarafından atılan bu adım üzerine IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani de üst düzey bir hükümet heyetiyle 29 Ağustos'ta Bağdat'ta İbadi ile bir araya gelmişti.

AA
1891
-
Haber3Group © 2001-2017 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Portalı Yazılımı ve Teknik Destek: CM Bilişim. Vargonen Hosting & Cloud sunucuları üzerinden yayın yapmaktadır.
Kullanım Şartları  |  Reklam  |  İnsan Kaynakları  |  Künye  |  Bize Ulaşın  |  Site Haritası  |  RSS