Abbas: Trump Kudüs'ü İsrail'e hediye olarak takdim ediyor

Abbas: Trump Kudüs'ü İsrail'e hediye olarak takdim ediyor
Güncelleme:

İstanbul'daki İslam İşbirliği Teşkilatı'nda konuşan Filistin lideri Mahmud Abbas, "Trump Kudüs'ü İsrail'e hediye olarak takdim ediyor" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'nin başkenti olarak tanıma kararı sonrasında olağanüstü toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi İstanbul'da gerçekleştiriliyor. 

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Kudüs'ün Filistin'in başkenti olmaması halinde barış ve istikrarın gelmeyeceğini söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nde konuştu. Abbas'ın konuşmasından satırbaşları şöyle: 

"İngiltere 100 yıl Siyonist harekete böyle bir söz verdi. Bu söz hak etmeyenlere karşı verilmiş bir sözdü. İngiltere kendine ait olmayan bir toprağı, Filistin toprağını heba etti. İngiltere bunu yaparken en ana partneri ABD idi."

"Trump Kudüs'ü İsrail'e hediye olarak takdim ediyor. Sanki dünyada tek karar veren kendisiymiş gibi davranıyor. Ama bu kez ABD ile birlikte hareket edenler dahi yanında yer almadı. Bütün dünyada ülkeler doğudan batıya, Kanada, İngiltere ve Avustralya dahil kimse Trump'ın yanında yer almadı."

Kudüs’ü “Filistin’in başkenti” olarak tanımaya çağırdıKudüs’ü “Filistin’in başkenti” olarak tanımaya çağırdı

 

"Kudüs'ün işgaline karşı çıkmak için birlikteyiz. ABD bütün insanlığın vicdanını zedeleyecek bir karar almıştır. İşgal altındaki Filistin'in devlet olarak tanınması için çaba harcamalıyız.

"Mescidi- Aksa'da nöbet tutan kardeşlerimize, Kudüs'te yaşayıp yerleşimcilerin zulmüne maruz kalan halklarımızı selamlıyoruz. Çünkü zorla işyerleri kapatılıyor. Taşıyamacakları vergiler kendilerinden isteniyor. Kilise ve camilerinde ibadet etmelerine izin verilmiyor. Bundan birkaç ay önce hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar gelerek, tüm engellemelere rağmen ibadetlerini yaptıyor."

"BM kararına göre hiçbir ülkenin büyükelçiğini Kudüs'e yerleştirmesi yasal değildir.ABD'nin tek taraflı aldığı bu kararın geçersiz olduğunu ifade ediyoruz. Bizler barış içinde çalışırken, bir anda bize yüzyılın tokatını vurdular. Yapılan uluslarrası hukukun ihlalidir."

"Kudüs hem Müslümanların hem Hristiyanların yaşam mekanı olarak kalacaktır. ABD artık barış sürecinde arabulucu olma şansını yitirmiştir. ABD'nin artık arabulucu olmasına asla izin vermeyeceğiz. Sizlerin de bu kararımızı desteklemesini istiyoruz. Kudüs Filistin devletinin ebedi başkenti olarak kalacaktır."

"ABD Kongresi kalkıp Filistin Kurtuluş Örgütü'nü terör örgütü olarak kabul ediyor. ABD'nin FKÖ'yü terör örgütü olarak kabul etmesini kınıyoruz. Dünyada 83 ülkeyle terörle mücadele protokolümüz var. Anlaşılan onlar bizim terör örgütü olmamızı istiyorlar ancak terör örgütü olmayacağız."

"İsrail'i kim koruyor, uluslararası hukuka rağmen pervasızca saldıran İsrail'i kollayan kim? Yahudilerin meşruiyetleri var, bizim de var. İsrail'in yönetimi, halkı var ama sınırları yok. Sınırları olmayan bir devlet nasıl tanınabiliyor? Bana sınırlarını göstersinler."

"Bu zirve bağlamında alacağımız karar ne olacak? Bizler bütün kararlarımızda dedik ki Kudüs kırmızı çizgimizdir. Kudüs ilk kıblemizdir. Kudüs'ün kırmızı çizgi olma konusunda Hristiyanlar da aynen bizim gibi düşünüyor. Bizler ve Hristiyanlar aynı gemide yer almaktayız. Bizler burada BM kararlarını saygıyla karşılıyoruz. BM'nin Filistin sorununu çözme çabalarını destekliyoruz. İsrail'e karşı Müslüman ülkeler desteğini sağlamıştır. Kudüs ziyaretine önem vermemiz gerekiyor ve ilgi göstermeliyiz."

"Zirveden bağlayıcı kararlar alınmalı. İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkeleri ile dünya ülkeleri Kudüs bağlamında ABD ile ilişkilerini belirlemesi gerekiyor. Ekonomik ve siyasi kararlar almalı."

"Her şeyin bir bedeli vardır ve bizler bedeli ödetebiliriz. Ülkeleri İsrail'i tanımaktan vazgeçmeye çağırıyorum."

"Bizler barışa bağlı kalmaya devam edeceğiz. Barıştan başka şansımız yok. Barışı elde edene kadar yolumuza devam edeceğiz. ABD arabuluculuk vasfını yitirmiştir. Bundan sonra kabul etmemiz mümkün değildir. Uluslararası bir mekanizma istiyoruz bu konuda. "

"İnsan Hakları Mahkemesi'nin ihlaller konusunda sorumluluk almasını istiyoruz."

"İnsan Hakları Mahkemesi'nin ihlaller konusunda sorumluluk almasını istiyoruz." İki devletli çözümün hayata geçirilmesinin zamanı gelmiştir. Sınırları olmayan İsrail'i mi tanıyacağız? Hayır."

"Bizi tanıyan devlet sayısı İsrail'i tanıyandan fazla. Bizler BM'de gözlemci olduktan sonra 522 teşkilata üye olma hakkına sahibiz."

"Biz İsrail ile yaptığımız hiçbir anlaşmaya artık bağlı değiliz. Eğitim sağlık kanalizasyonu siz yapın, biz işgal altındayız diyeceğiz. Başka dilden anlamıyorlar."