ABD polisinden skandal hata

ABD polisinden skandal hata
Güncelleme:

ABD Dallas'ta 5 polisin öldürüldüğü saldırıdan sonra polis her yerde otomatik silahlı şüpheliyi aradı. Gerçek sonradan ortaya çıktı.

Dallas'ta polis şiddetini protesto gösterileri sırasında polise ateş açılması olayı sonrasında sosyal medyada ve ana akım medyada bir kişinin fotoğrafı hızla yayıldı. Siyahtı, kamuflaj desenli tişört giymişti ve omuzunda da tüfeğe benzeyen bir şey vardı.

Dallas Emniyeti'nin "şüpheli" sıfatıyla yayınladığı fotoğraf Twitter'de neredeyse 40 bin kere paylaşıldı. Adı Mark Hughes'du. Ve aslında masumdu.

fft16_mf7307164.jpeg

Fotoğraf internette hızla yayıldı, protestoya katılan diğer kişiler polisin çağrısına uyarak yakalanması için ellerindeki video ve fotoğrafları paylaşmaya başladılar.

Yüzü tüm dünyada medyadan milyonlarca ekrana yansıdı.
Pekçok insan Hughes'un omuzunda tüfekle nasıl rahatça poz verdiğini sorgulamaya, "katliama hazırlanırken nasıl da kadar soğukkanlı ve keyifli göründüğü" yorumları yapmaya başladı.

Bazıları ise Amerika'da silah taşımanın yasadışı olmadığına dikkat çekerek, medyada görülen karede yasadışı bir şey yapmadığını savundu.

fft16_mf7307165.jpeg
Örneğin bu kullanıcı, "Yarı otomatik uzun silahlar taşımak bu ülkede yasal" hatırlatmasını yapıyordu.

Bir Twitter kullanıcısı da "Polislerin bir katili bu kadar çabuk bulduğunu görmemiştim hiç." diyor, "Bizden biri vurulduğunda nasıl bulamıyorsunuz katili?"

Dallas Emniyeti'nin doğru adamın peşinde olup olmadığını sorgulayanların sayısı giderek arttı. Hughes'u olay yerinde ateş açmadan dolaşırken gösteren videolar, fotoğraflar paylaşıldı.

Bu arada gazeteciler Mark Hughes'un kardeşi Corey Hughes'u buldu. O da polisin yanlış adamı aradığında ısrarlıydı.

fft16_mf7307168.jpeg

Kardeşinin barışçı bir protestoya katılmak için oraya geldiğini belirten Corey Hughes, "Barışçı bir gösteriye neden tüfekle gitmişti?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Çünkü bu onun hakkı."

Corey Hughes ayrıca polisin kardeşini bulduğu yerde öldüreceği endişesi taşıdığını da söyledi.

Sonunda olaydan haberdar olan Mark Hughes, polise kendisi teslim oldu; tüfeğini de teslim etti. Polis onu önce tutukladı, sonra salıverdi.

Şimdi pekçok insan dallas Emniyeti'nden Hughes'u suçlayan tweetini silmesini talep ediyor. Ancak emniyet henüz bu talebe yanıt vermedi.

BBC Türkçe