Avrupa'da telefon devrimi

Avrupa'da telefon devrimi
Güncelleme:

Avrupa Parlamentosu'nun aldığı kararla birlikte vatandaşlar 2017'den itibaren kendi ülkelerindeki tarife ile başka ülkelerde de konuşabilecek.

Avrupa Parlamentosu aldığı karar ile 2017 yılı itibarıyla Avrupa Birliği ülkeleri arasında uygulanan roaming ücretlerinin kaldırılacağını açıkladı. Bu şekilde AB vatandaşları kendi ülkesindeki tarifenin aynısına, diğer AB ülkelerinde de tabi olacak.

Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşları bundan sonra hangi AB ülkesinde olurlarsa olsunlar, kendi ülkelerindeki telefon tarifesine göre ücretlendirilecekler. Avrupa Parlamentosunun bugün aldığı kararın 2017 yılının 15 Haziran tarihi itibariyle uygulamaya geçeceği açıklandı. 12 saatlik görüşme sonrasında karara varıldığı belirtildi.

UZUN SÜREN MÜCADELE

Ülkeler arası uygulanan roaming tarifeleriyle uzun süredir mücadele eden AB, 2007 yılından bu yana yüzde 80’e yakın indirim sağlamayı başarmıştı. Edinilen bilgiye göre ücret farklılıklarının tamamen kalkmasının daha erken bir tarihte planlandığı ancak bazı telekomünikasyon operatörlerinin buna engel olmasıyla tarihin ertelendiği de belirtildi.

UZUN SÜRELİ KULLANIMLAR ENGELLENİYOR

Yapılan açıklamada bu yaz tekrar bir indirimin olacağı ve önümüzdeki yaz ayında da roaming ücretlerinin tamamen kalkacağı açıklandı. Vatandaşların farklı ülkelerden daha uygun tarifelere geçmesini engellemek için de ‘Fair Use Policy’ adında da bir yol geliştirildi. Bu yol ile de uzun süreli kullanımların engellenmesi hedefleniyor.