Birleşik Arap Emirlikleri kendi Las Vegas'ını kuruyor

Birleşik Arap Emirlikleri kendi Las Vegas'ını kuruyor
Güncelleme:

Kumarın yasal hale getirilmesi için kolları sıvayan Birleşik Arap Emirlikleri şimdi de yeni bir "Las Vegas" inşa etmeye başladı.

Las Vegas'lı kumarhane işletmecisi Wynn Resorts Birleşik Arap Emirlikleri'nde 4 milyar dolarlık bir tatil köyünü hizmete almayı planlarken, bölge beş yıldızlı tatil köyleri, mağazalar ve villa inşaatlarında çalışan işçilerle dolup taşmaya başladı.

Yapay olarak inşa edilen ancak uzun süredir kullanılamayan Ras Al Khaimah (RAK) emirliğine bağlı 2,7 kilometrekarelik Marjan Adaları şimdi beş yıldızlı tatil köyleri, mağazalar ve villaların inşaatlarına ev sahipliği yapıyor.

Marjan adalarında şu anda en az 20 geliştirici çeşitli aşamalarda projeler yürütüyor.

Dubai'nin ünlü Palm Jumeirah'sının yarısı büyüklüğünde olan ve 2013 yılında tamamlanan Marjan adalarındaki inşaat projelerinin toplam maliyetinin milyarlarca dolar olması bekleniyor.

DİKKAT ÇEKEN KUMARHANE PROJESİ

RAK'ın küçük uluslararası havaalanı da 2027 yılına kadar kapasitesini yılda 2 milyon yolcuya çıkarmayı planlıyor.

Projenin en dikkat çeken bölümü ise kumarhane. Wynn'in inşa ettiği tatil köyü ve kumarhane projesi 1500 odalı olacak ve 2027'de açılacak. Kumarhane sayesinde RAK bölgesinde turizmin hızla büyüyeceği öngörülüyor.

Normal şartlarda Birleşik Arap Emirlikleri'nde kumar yasak. Kumarhanelerin açılması, kumarın şeriat kurallarına göre yasak olduğu BAE için önemli bir değişiklik olarak görülüyor. 

Yasalara göre kumar oynayanlar para cezasına ya da iki yıl hapis cezasına çarptırılıyor. Lübnan ve Mısır haricinde Arap coğrafyasında kumar yaygın değil. Altı Körfez İşbirliği Konseyi ülkesinin hiçbirinde kumarhane bulunmuyor.

BAE ise kumarı legal hale getirmek için bir komisyon oluşturdu. Ancak şimdiye kadar ülkede kumarı yasallaştıran herhangi bir yasa çıkarılmadı.

KÖRFEZ VEGASI

Dubai Investments PJSC'nin CEO'su Khalid Bin Kalban konu ile ilgili açıklamasında, "Wynn kumarhanesi ve tesisi Marjan için bir oyun değiştirici oldu. Herkes RAK'ın turizminin kumarhaneyle birlikte hızla büyüyeceği beklentisiyle orada. Aslında Ras Al Khaimah'a mini bir Vegas getiriyorsunuz" dedi.

Öte yandan Marjan'da toplam 9 bin otel odası ve aynı sayıda ev inşa edilmesi planlıyor. Adalarda şu anda 3 bin 52 odalı altı otel ve yaklaşık 3 bin ev bulunuyor.

Marjan adası, Dubai veya Abu Dabi'nin kalabalığından uzak bir kaçamak noktası olarak tanımlanıyor. Alkolün yasal olduğu RAK'ta Rus ve Çinli turistlerin ağırlığı bulunuyor.