Dev kara para depremi! 2 bin 500 gözaltı var

Dev kara para depremi! 2 bin 500 gözaltı var
Güncelleme:

Europol, 17,5 milyon euro 'kara para'nın ele geçirildiği ve operasyonlar kapsamında 2 bin 469 kişinin gözaltına alındığı duyurdu.

Avrupa Birliği'nin (AB) polis teşkilatı Europol koordinasyonunda 25 ülkede gerçekleşen kara para aklama ve para kuryelerine yönelik operasyonda 2 bin 469 kişinin gözaltına alındığı, 8 bin 755 para kuryesinin tespit edildiği bildirildi. Europol'den yapılan yazılı açıklamada, para aklayan ve kuryeleri işe alan 222 kişi ve 8 bin 755 para kuryesinin tespit edilerek 2 bin 469 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

AA'nın aktardığına göre, yaklaşık 1800 farklı banka ve kurumun destek verdiği operasyonda 4 bin 89 şüpheli işlemden 17,5 milyon euro 'kara para'nın ele geçirildiği kaydedildi. Avrupa Bankacılık Federasyonu (EBF), Avrupa Birliği Adli İşbirliği Kurumu (Eurojust) ve Interpol'ün de destek verdiği operasyonda, AB üyesi ülkelerin güvenlik güçlerinin yanı sıra İngiltere, ABD, Singapur, Hong Kong ve Moldova güvenlik birimlerinin de yer aldığı ve bu ülkelerde 1648 adli soruşturmanın yürütüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Europol, 'para aklama' suçuyla mücadele amacıyla 'Avrupa Para Kuryesi Operasyonu' (European Money Mule Action) adıyla daha önce de 7 operasyon gerçekleştirmişti.