Google'a dava açan Türk yönetici servet kazandı

Google'a dava açan Türk yönetici servet kazandı
Güncelleme:

Cinsiyet ayrımcılığı suçlaması nedeniyle çalıştığı Google'a dava açan Türk yönetici Ülkü Rowe, 1.1 milyon dolar tazminat kazandı.

T24'te yer alan habere göre, ABD'li teknoloji devi Google, cinsel ayrımcılık suçlamaları nedeniyle Google Cloud yöneticisi Ülkü Rowe tarafından dava edilmişti. Davada, şirketin daha az deneyimli erkek çalışanlara daha yüksek maaşlar ödediği ve ardından hem şirket içinde hem de mahkemede şikâyetlerde bulunduğu için Rowe'un terfilerinin reddedildiği hatta rütbesinin düşürüldüğü iddia ediliyordu.

Rowe, iddiasına göre şirketin kendisini başkan yardımcılığı pozisyonuna terfi ettirmedi ve bu terfinin başvuruda bulunmamış ya da niteliklere sahip olmayan bir erkeğe verildi. Davada jüri Google'ı suçlu buldu ve Rowe'a 1.1 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.

Outten & Golden'dan Avukat Cara Green, "Jüri kararı, sadece Rowe'un Google'da kötü muameleye maruz bırakıldığı iddialarını doğrulamakla kalmadı, aynı zamanda işyerinde ayrımcılığa ve misillemeye izin verilmeyeceği mesajı da verdi." dedi.