Irak Türkmen Cephesi: Türkmen yetkililerle ilgili PKK uyarısı aldık

Irak Türkmen Cephesi: Türkmen yetkililerle ilgili PKK uyarısı aldık
Güncelleme:

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Sözcüsü Muhammed Saman , kendilerine terör örgütü PKK'ya ilişkin gelen bilgiyi paylaştı.

Konuyla ilgili açıklamanın sahibi, ITC Sözcüsü Muhammed Saman. Saman, Irak istihbarat biriminden kendilerine terör örgütü PKK'nın Türkmen yetkililere ve siyasi parti binalarına saldırı düzenleyebileceği uyarısı geldiğini söyledi.

PKK'dan Türkmen yetkililere saldırı tehdidi
Saman, terör örgütünün, ITC ve diğer Türkmen siyasi parti yetkililerine yönelik suikast ve parti binalarına saldırı tehdidinde bulunduğunu belirtti.

ITC Sözcüsü, "Sadece Kerkük'te değil, Irak'ta Türkmenlerin yoğun yaşadığı başka bölgelerde de olası saldırılara karşı uyarıldık." dedi.

Polis devriye aracı yerleştirildi
Tehditler üzerine Kerkük polisinin önlem almaya başladığını aktaran Saman, ITC binaları önüne polis devriye aracı yerleştirildiğini dile getirdi.

"PKK, Kerkük'te faaliyet göstermeye başladı"
Kerkük'ün kuzeyindeki Halo Bazyan, Kara İncir ve Altunköprü kasabalarının yakınlarında terör örgütü PKK'ya ait karargahlar olduğunu söyleyen Saman, şöyle dedi:

Bu karargahlar Kerkük'e epey mesafede ancak Irak ordusu ve güvenlik güçlerinin kontrolünün dışındaki bölgelerdir. Bu karargahlarda silah eğitimi yapılıyor. PKK, Kerkük'te de 'sivil toplum örgütü' adı altında faaliyet göstermeye başladı.
Bu bilgilerin tamamını Irak hükümetine bağlı ilgili birimlerle paylaştıklarını kaydeden Saman, Irak hükümetinin terör örgütüne yönelik hiçbir tutum sergilemediğini söyledi.

"Irak hükümeti Türkmenleri koruyamadı"
Irak hükümetinin Türkmenleri korumakta yetersiz ve aciz kaldığına işaret eden Saman,  şöyle konuştu:

Çok sayıda Türkmen yetkilisinin PKK tarafından öldürülmesine rağmen Irak hükümeti Türkmenleri koruyamadı. Türkmenler kendi kaderlerine terk edilmiş durumda.
Saman, Irak hükümetine çağrıda bulunarak Türkmen yetkililer ve siyasi parti binalarının korunmasını istedi.

Irak topraklarında bir terör örgütünün barındırılmasına anlam veremediklerini dile getiren ITC Sözcüsü, gerekirse gösteri düzenleyeceklerini söyledi:

Türkmenler bu tür tehditlere karşı tüm yasal haklarını kullanacaklar. Sadece demeçler ve bildirilerle yetinmeyeceğiz, gerekirse Kerkük'te büyük bir gösteri düzenleyeceğiz.
Ahmet Tahir'in ödürülmesi
Eski ITC Güvenlik Dairesi Başkanı Ahmet Tahir, Kerkük'te 3 Mart'ta aracına yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

ITC Başkanı Hasan Turan, Tahir'in öldürülmesinin arkasında terör örgütü PKK'nın olduğunu söylemişti.