İsrailli Bakan'a büyük ayıp! BM zirvesine katılamadı

İsrailli Bakan'a büyük ayıp! BM zirvesine katılamadı
Güncelleme:

İsrail'in Ulusal Altyapı, Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Karine Elharrar, tekerlekli sandalyesine uygun araç tahsis edilmediği için BM İklim Değişikliği Konferansı'na katılamadı.

İsrail Enerji Bakanı Karine Elharrar, toplantının yapıldığı alana ulaşım için sunulan araçların tekerlekli sandalyeli kişilere uygun olmaması nedeniyle İskoçya'daki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'na iştirak edemedi.

2 SAAT BEKLETİLMİŞ
Enerji Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, konferansı düzenleyen yetkililerin yaklaşık 2 saat boyunca, tekerlekli sandalyeye mahkum Elharrar'ın geldiği araçla toplantının yapıldığı alana gitmesine izin vermediği belirtildi.

OTELE GERİ DÖNDÜ
Yetkililerin Elharrar'a ulaşım için başka bir araç önerdiği ancak bu aracın da tekerlekli sandalye kullanan kişilere uygun olmadığı ifade edildi. Bunun üzerine kas distrofisi olan Elharrar'ın kaldığı otele geri döndüğü kaydedildi. İsrailli Bakan Elharrar, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, zirveyi organize eden BM'ye tepki göstererek, "2021'de engelliler için erişilebilirliği teşvik eden BM'nin kendi etkinliklerinde erişilebilirlik konusunda endişelenmemesi üzücü." ifadesini kullandı.

İSRAİL'DEN TEPKİ GECİKMEDİ
Öte yandan İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan açıklamada, İklim Değişikliği Konferansı'na katılan Başbakan Naftali Bennett'in olayı duyduktan sonra Elharrar'ı telefonla arayarak bunun kabul edilmez olduğunu dile getirdiği aktarıldı. Bennett'in salı günkü toplantıya giderken Elharrar'ın aracının da kendi konvoyuna dahil edilmesi talimatını verdiği kaydedildi.