Kalaşnikofla AVM'de dehşet saçtı: Çok syaıda ölü var

Güncelleme:

Bireysel silahlamanın 1 numaralı ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri'nde kalaşnikoflu bir kişi AVM'nin içine girerek etrafa saldırdı. İlk belirlemelere göre en az 20 kişi öldü.

Bireysel silahlanmanın üst seviyede olduğu ve neredeyse her hafta bir silahlı saldırının gerçekleştiği ABD'de bugün korkunç bir saldırı daha meydana geldi... ABD saatiyle Cumartesi günü ülkenin popüler alışveriş zinciri Walmart'a giren bir ırkçı, elindeki Kalaşnikof tüfekle etrafa ateş açtı. İlk belirlemelere göre en az 20 kişi yaşamını yitirirken 26 kişi de yaralandı.

ABD’de okulların açılmasına kısa bir kala bugünlerde gündem okul alışverişi… Fakat Teksas eyaletindeki El Paso’da dün okul alışverişi yapan aileler korkunç bir saldırıya uğradı. Ülkenin popüler alışveriş zinciri Walmart’ın El Paso’daki şubesine giren bir saldırgan elindeki kalaşnikof (AK-47) tüfek ile etrafa ateş açtı.

Kalaşnikofla AVM'de dehşet saçtı: Çok syaıda ölü var - Resim : 1

Sadece 6 gün önce Kuzey Kaliforniya’daki bir yemek festivalinde yaşanan silahlı saldırının ardından gerçekleşen olay ülkede şok etkisi yarattı. Saldırganın yine Teksas eyaletindeki Dallas’ta yaşayan Patrick Crusius olduğu açıklandı. 21 yaşındaki Crusius’un ABD-Meksika sınırına yakın bir yerde yaşadığı açıklanırken, saldırganın bu korkunç olaydan sadece birkaç dakika önce sosyal medya hesabından bir manifesto yayınladığı da ortaya çıktı.

Alışveriş merkezi içinde tam bir kaos yaşandığı açıklanırken, zanlının polise teslim olduğu açıklandı.
 
Saldırının ardından olay yerine gelen yetkililer ilk belirlemelere göre 20 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 26 kişinin ise yaralandığını duyurdu. Polise teslim olduktan sonra gözaltına alınan saldırganın 4 sayfalık bir metni internet sitesine yüklediği belirtilirken bu yazının başlığının ise, “Teksas’taki Hispanik istilasına bir yanıt” olduğu tespit edildi. Nefret suçu kapsamında incelenen metinde Crusius’un aralarında 1 Türk’ün de yaşamını yitirdiği ve 51 kişinin öldüğü Yeni Zelanda’daki cami saldırısını desteklediği belirtiliyor.

Meksika’daki Ciudad Juarez şehri ile sınır komşusu olan El Paso’da 2.5 milyonu aşkın insan yaşıyor. Çok sayıda göçmenin olduğu ve çift dilli ve çift uluslu bir nüfusun olduğu şehir böylelikle Kuzey Amerika’ın çift uluslu en kalabalık şehri olarak da biliniyor.

Kalaşnikofla AVM'de dehşet saçtı: Çok syaıda ölü var - Resim : 2

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador da 3 Meksikalı’nın yaşamını yitirdiğini açıkladı. Dün gerçekleşen saldırının modern ABD tarihinin en kanlı sekizinci saldırısı olduğu açıklandı. Görgü tanıkları saldırının alışveriş merkezinin dışında başladığını söylerken El Paso valisi Dee Margo, “Saldırgana kısa sürede müdahale edildi. Polisler 6 dakika içinde olay yerine gitti” açıklamasını yaptı.

SALDIRIDAN ÖNCE MANİFESTO YAYINLAMIŞ

Texas eyaletindeki El Paso’da, Cielo Vista isimli alışveriş merkezindeki, 20 kişinin yaşamını yitirdiği, 19 kişinin ise yaralandığı silahlı saldırıyı düzenleyen Patrick Crusius’un (21) saldırıdan önce yazdığı manifesto yayınlandı. Crusius manifestosunda, önce kendisinden bahsetti. Ardından saldırıyı düzenlemesindeki politik ve ekonomik nedenleri yazdı.

Crusius yayınladığı manifestoda, “Genel olarak Christchurch saldırganını ve onun manifestosunu destekliyorum. Bu saldırı, Texas’taki Hispanik istilasına karşı bir yanıt. Kışkırtıcı olanlar onlar, ben değilim. Ben bu kültürel ve etnik istila sebebiyle ülkemi koruyorum. Sebeplerim kişisel değil” dedi.

Saldırgan, “Kısaca, ABD içten içe çürüyor ve bunu barışçıl yollarla durdurmak imkânsız. Rahatsız edici gerçek şudur ki, liderlerimiz, hem Demokratlar, hem de Cumhuriyetçiler, bizleri yıllardır yüzüstü bırakıyor” ifadeleriyle politik sebeplerine yer verirken; yine göçmenleri suçlayarak ekonomik sebeplerine de yer verdi.

TRUMP'TAN AÇIKLAMA

Beyaz Saraydan da konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapılmış, Başkan Donald Trump'ın saldırıya dair bilgilendirildiği ve konuyu yakından takip ettiği belirtilmişti.

Öte yandan saldırıyla ilgili yerel polis ile Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) başlattığı soruşturma devam ediyor.

CHRİSTCHURCH KATİLİ DE MANİFESTO YAYINLAMIŞTI

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde iki camiye düzenlenen silahlı saldırıda 50 Müslüman katledilmişti. Bu ırkçı saldırı sonrasısında katilin, bir manifesto yayınladığı ortaya çıkmıştı.

Sözcü

Etiketler abd ölü AVM kalaşnikof