Koronadan beter! Hava kirliliği komşuda binlerce can aldı

Koronadan beter! Hava kirliliği komşuda binlerce can aldı
Güncelleme:

İran'da artan hava kirliliği nedeniyle 2021 yılında 41 bin 700'den fazla kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

İran Meclis Çevre Grubu Başkanı Sümeyye Rafii, Sanayi Maden ve Ticaret Bakanlığının ülkeye ithal edilecek araçların emisyon standardının Euro 6'dan Euro 5'e düşülmesi önerisini eleştirerek hava kirliliğinin ülkeye verdiği zararlara ilişkin açıklamada bulundu.

41 BİN 700'DEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Rafii, Bakanlığın önerisinin resmi prosedürlerden geçmeden Bakanlar Kurulunda kabul edilmesine tepki göstererek bunun Temiz Hava Yasası'na aykırı olduğunu ifade etti. Hava kirliliğinin ülkeye maliyetinin düşünülenden fazla olduğunu dile getiren Rafii, "Dünya Bankası raporuna göre, 2021 yılında ülkede 41 bin 700'den fazla kişi havada asılı kalan 2,5 mikrondan küçük partikül madde nedeniyle hayatını kaybetti." dedi.

KİRLİ HAVAYLA GEÇİRİLEN GÜN SAYISI 2 KAT ARTTI
Rafii, hava kirliliğinin ülkeye verdiği zararın yılda 7 ile 11 milyar dolar arasında olduğunu belirterek dolaylı maliyetlerin ise henüz görülmediğine dikkat çekti. Ülkede, yılın başlangıcı olarak kabul edilen 21 Mart'tan bu yana başkent Tahran'da hava kalite endeksi açısından sağlığa zararlı gün sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 2 kat artış gösterdiğini aktardı.

Rafii, "Ne yazık ki bu yıl Tahranlılar 2 gün, İsfahan, Kerec, Ahvaz ve Erak halkı ise sadece birer günü temiz hava ile geçirdi." ifadelerini kullandı.