Paşinyan, Ruslara ateş açan askerlerini Putin'e şikayet etti

Paşinyan, Ruslara ateş açan askerlerini Putin'e şikayet etti
Güncelleme:

Dağlık Karabağ'dan çekilmeyi reddeden bazı milis gruplar Rus barış gücü askerlerine ateş açtı. Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın Rusya lideri Putin'i arayarak ''Beni dinlemiyorlar, itaat etmiyorlar'' diyerek yardım istediği iddia edildi.

Azerbaycan'a saldıran ve sahada ağır bir yenilgi Ermenistan, Dağlık Karabağ'ın kalbi olarak nitelendirilen Şuşa'nın da işgalden kurtarılmasıyla birlikte köşeye sıkıştı. Erivan yönetiminin eli kolu bağlanırken, Ermenistan Başbakanı Azerbaycan ve Rusya liderleri ile anlaşarak Dağlık Karabağ'da yenilgiyi kabul etti.

Bu durum Ermenistan'da hoş karşılanmazken, muhalif partilerinin başı çektiği protestolarda Paşinyan vatan haini ilan edildi ve istifa etmesi istendi. Bu gelişmelerin ardından açıklamada bulunan Paşinyan istifa etmeyeceğini ve görevinin başında olduğunu söyledi.

BAZI ERMENİ MİLİS GRUPLAR ANLAŞMAYA UYMADI
Paşinyan ülkesinde olduğu kadar Dağlık Karabağ'daki bazı milis grupların da tepkisini çekti. Bölgeden alınan bilgilere göre bazı Ermeni milis gruplar anlaşmaya uymayarak Rus Barış Gücü'ne zorluk çıkarıyor ve bölgede gerginliği artırıyor.

BARIŞ GÜCÜ ASKERLERİNE ATEŞ AÇILDI
Kelbecer, Laçin ve Ağdam bölgesindeki ormanlık alanlardaki milis grupların, Barış Gücü askerlerine ateş açtığı belirtildi.Rus ve Ermeni kaynaklarına göre, kendilerine 'Smertnik" diyen bazı grupların, yanlarına Ermeni rahipleri de alarak Kelbecer'deki kiliseye kapandıklarını ve "Burada öleceğiz" sloganlarıyla barışı koruma görevlilerine direndiklerini bildirdi.

PAŞİNYAN PUTİN'İ ARAYARAK YARDIM İSTEDİ
Yaşanan gelişmelerin ardından iddialara göre Paşinyan Rusya Devlet Başkanı Putin'i aradı ve "Beni dinlemiyorlar, itaat etmiyorlar" ifadelerini kullanarak yardım istedi.