Putin'den küstah sözler: Atatürk mezarında ters dönmüştür

Putin'den küstah sözler: Atatürk mezarında ters dönmüştür
Güncelleme:

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ve yabancı basın mensuplarının önüne çıktı..

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye sınırında Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından bozulan Türk-Rus ilişkilerini devam ettirmenin "artık çok zor olduğunu" söyledi. Putin, Suriye'de konuşlu S-400 füzeleri ile Türkiye'yi bir kez daha tehdit etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gazetecilerin sorularını cevapladığı geleneksel yıl sonu basın toplantısı devam ediyor. Toplam bin 392 gazetecinin katıldığı açıklanan basın toplantısında Rus ajanslarının ardından soru sorma hakkı Türk gazetecilere verildi.

Biri Tataristan ikisi Türk ajanslarından olmak üzere gazeteciler Putin'e Türk uçağının düşürülmesi hakkında sorular yöneltti.

Putin, şöyle konuştu: "Uçağın düşürülmesi sadece dostane olmayan bir davranış değildi; düşmanca bir davranıştı. Galiba Türkiye, ABD ve AB'ye Türklerin "kendi İslamcıları" olduğunu ispatlamak istedi. Dahası Türkiye konuyu çözmek yerine hemen gidip NATO'ya şikayet etti. Eğer bu bir kazaysa özür dileyebilirlerdi. Bu çok çirkin. Ama bizimle işbirliği yapmayı reddettiler. Biz işbirliği teklif ettik, kanallar açıktı. Kimse bizi Türkmenler konusunda uyarmadı. Bize hiçbir şey demediler."

"ŞİMDİ DE UÇSUNLAR DA GÖRELİM" TEHDİDİ

Türkiye yönetimi, bizim oradan kaçacağımızı düşündü galiba. Rusya öyle bir ülke değil. Suriye'deki varlığımızı artırdık, hava gücümüzü artırdık. Orada S-400 hava savunma füze sistemi yoktu, ama şimdi var. Eskiden Türk uçaları orada uçuyordu, Suriye hava sahasını ihlal ediyordu. Şimdi de uçsunlar bakalım!

Uçak düştüğü zaman Suriye'de hava savunma sistemleri olmadığını belirten Putin, "Türkiye yönetimi, bizim oradan kaçacağımızı düşündü galiba. Rusya öyle bir ülke değil. Suriye'deki varlığımızı artırdık, hava gücümüzü artırdık. Orada S-400 hava savunma füze sistemi yoktu, ama şimdi var. Eskiden Türk uçakları orada uçuyordu Suriye hava sahasını ihlal ediyordu. Şimdi de uçsunlar bakalım!" tehdidinde bulundu.

"ATATÜRK MEZARINDA TERS DÖNMÜŞTÜR"

Türk yönetiminin İslamlaştırma politikası yüzünden Atatürk herhalde mezarında ters dönmüştür. Türkiye'deki mevcut yönetimle anlaşmaya varmak zor olacak gibi görünüyor. İlişkilerin onarılması konusunda umut görmüyorum.

İLİŞKİLERİ DEVAM ETTİRMEK İMKANSIZ

Putin, "Belki Türkiye Amerikalıların teklifini yerine getirdi, bilmiyoruz, belki görüşülen bir anlaşma vardı? Ama kendilerini çok ciddi bir durumun içine soktular. Olayda üçüncü bir taraf var mı yok mu hala bilmiyorum. Eğer Türkiye'nin burada bir amacı varsa, bunu başaramadılar." ifadelerini kullandı.

Putin, iki ülke arasında bozulan ilişkilerin geleceği konusunda ise "Türkiye, takip ettiği çıkarları elde edemedi. Tam tersine durumu daha da zorlaştırdı. Bugünkü Türkiye liderliği ile ilişkileri devam ettirmek artık çok zor, neredeyse imkansız. Üst seviyede Türk otoriteleri ile ilişkileri onarma noktasında bir beklenti görmüyorum." diye konuştu.

ERDOĞAN ÇÖZÜM İÇİN BİR ŞEY YAPMAK İSTİYORSA BIRAKALIM YAPSIN

Putin'e bir başka gazeteci ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sorunun çözümü için bir şey yapıp yapamayacağını sordu. Putin, "Başka liderler adına soruları cevaplayamam. Eğer bir şeyler yapmak istiyorlarsa bırakalım yapsınlar." dedi.

TÜRKİYE'YE İLE HASSAS KONUDA İŞBİRLİĞİ NİYETİ GÖSTERDİK"

Türkiye için hassas konularda işbirliği niyeti gösterdiklerini söyledi Putin, "Biz, Türkiye için çok hassas konularda işbirliği yapma niyeti gösterdik. Çok mu zordu telefon açıp yada olan kanallar üzerinde "Şu konuları görüştük, ama şunları görüşmedik. Fakat o bölgede de çıkarımız var, şunları şunları istiyoruz, buraya operasyon yapmayın" demek. Kimse bir şey bile söylemedi." dedi.

"ANKARA, ULUSLARARASI HUKUKA UYMAYAN ÖNERİLERDE BULUNDU

Türkiye'den ilginç teklifler aldıklarını iddia eden Putin, "Ankara, kendisine hassas konularla ilgili Moskova'ya uluslararası hukuka uymayan fikirleri teklif etti." diye konuştu.

Putin'in bu yılki basın toplantısına bin 400'e yakın gazeteci katılıyor; ancak gazetecilerin hepsinin Putin'e soru yöneltme şansı bulunmuyor. Bu yüzden bazı gazeteciler, Putin'in dikkatini çekebilmek adına üzerinde Rusya'da popüler olan siyasi içerikli sloganlar yazılı özel pankartları havaya kaldırıyorlar. Bazıları da "öne çıkabilmek" için renkli atkılar ve bayrakları, kullanıyor. Mısırlı bir gazeteci de elindeki tabletinden açtığı Piramitlerin fotoğrafı ile Putin'den söz almaya çalıştı.

Yılsonu toplantıları rekoru Putin'in 4 saat 40 dakikada 106 soruyu cevapladığı 2008'e ait. Putin geçen yıl da çoğu Batı'yla ilişkiler, Rusya'ya yaptırımlar ve ulusal ekonomiyle alakalı 53 soruyu cevaplamış, toplantı 3 saat 10 dakika sürmüştü.

İŞTE O BASIN TOPLANTISINDAN KARELER:

screenshot_2-064.jpgscreenshot_3-042.jpgscreenshot_1-120.jpgscreenshot_4-033.jpg