Taliban’dan kız öğrencilere lise ve üniversite engeli

Taliban’dan kız öğrencilere lise ve üniversite engeli
Güncelleme:

Afganistan’da yıl yönetimi ele geçiren Taliban kız çocuklarının liseye gitme yasağının yürürlükte kalması durumunda, kadınlar için de fiilen bir üniversite yasağı olacağını söyledi.

The Guardian’nın haberine göre, Afganistan’da Taliban tarafından lise eğitimi yasaklanan kız çocukları, üniversiteye gitmek için yeterli eğitime ve gerekli belgelere sahip olamayacak.

Taliban geçici yönetiminin Yüksek Öğretim Bakan Vekili Maulawi Ahmet Taqi, “Otomatik olarak, lise mezunları olmazsa üniversitelerde kadın öğrencilerimiz olmayacak. Ancak umuyorum ki Eğitim Bakanlığı yakında yeni bir politikayla gelir ve okulları açarız. Önemli olduğunu anladığımız için kız çocuklarının eğitim yasağı geçici” dedi.

Afganistan’da kız çocuklarına yönelik lise yasağı kalksa da üniversite eğitiminin sağlık ve eğitim alanlarıyla sınırlı kalması bekleniyor.

Taliban, kız çocukları ve kadınların eğitimden almasını yasaklayan kuralların, “İslami kurallara uygun eğitim müfredatı” düzenlendiğinde kaldırılacağını savunuyor. Düzen kurulduğunda, kız çocukları ve kadınların erkeklerden ayrı binalarda eğitim alması planlanıyor.

Kabil Üniversitesi şu anda mevcut üniversite öğrencileri için kadınlar ve erkeklere ayrı günlerde ders sunuyor.