''Bizimle görüşen patron ağladı''

''Bizimle görüşen patron ağladı''
Güncelleme:

Coşkunöz Holding’e bağlı iki fabrikada işçilerin 3 gün önce başlattıkları eylem sürüyor.

Coşkunöz Holding’e bağlı iki otomotiv yan sanayi fabrikası işçilerinin, 3 gündür devam eden işyeri önündeki eylemleri sürüyor.

Fabrikanın önünde bekleyişlerini sürdüren işçiler adına konuşan Helim Gökdemir, sabah erken saatlerde Coşkunöz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Yöney ile görüştüklerini ve bu görüşme Yöney’in ağladığını öne sürerek, "O burada, bizim ailemiz dışarıda ağlıyor. Oya Yöney, kalender bir babanın, kalender kızı. Ancak bize bugüne kadar kalenderlik yapmadı. Yalnız kaldığını düşünüyoruz" dedi.

İşçiler olarak yıllardır taleplerini yönetime ilettiklerini anlatan Gökdemir, "Biz fazladan bir şey istemedik. Bir sendikada iki sözleşmenin olmayacağını, aynı kardeşlerin, aynı eşit hakları alması gerektiğini söyledik. Taleplerimizi dikkate almadılar" diye konuştu. Yıllardır işçilere, enflasyonu, ülke ekonomisinin durumunu bahane ettiklerini öne süren Gökdemir, "Biz de sıkıntılarımızı sineye çektik. Ancak bugün herkes bitik durumda. Ay sonunu bırakın, ayın ortasını getiremiyoruz. Artık işçinin canı boğazına geldi. Bize hep yasa şöyle, tüzük böyle diyorlar. Ama aç tavuk buğday ambarını bile delermiş. İşverenimizle görüştük. İşverenin kendilerine, şirketin zor durumda olduğunu, işbaşı yapmamamız gerektiğini, bir ay sonra iyileştirme yapabileceklerini söylediler. Ancak bu durum artık işverenimizden ve bizden çıktı. Artık MESS, Türk Metal Sendikası ve devlet bizi görmezlikten gelmesinler. Meydanlarda nutuk atmakla olmuyor. Bugün cebimde 100 TL param yok. 13 yıldır buradayım. Cirolar katlandı ihracat katlandı ama biz fakirlik ve yoksulluğun altında yaşıyoruz" dedi.

29410478.jpg

8 YAŞINDAKİ KIZININ DOĞUM GÜNÜNE GİTMEDİ, KIZI PASTASINI ALIP GELDİ

Fabrika önündeki eylemlerini sürdüren işçilerden Mustafa Okyay ise, 14 yıldır Coşkunöz’de çalıştığını ifade ederek, "Evliyim, iki çocuk babasıyım. Burada arkadaşlarımızla birlik ve beraberlik içindeyiz. 3 gün önce 8 yaşındaki kızım Zeynep’in doğum günü vardı. Ben eve gitmedim. Kızım benim yanıma gelerek doğum gününü burada arkadaşlarla birlikte pasta keserek kutladı. Bu bekleyişimizi, sadece çocuklarımızın ailemizin geleceği için sürdürüyoruz, Coşkunöz’ün değerli patronlarıyla bir derdimiz yok. MESS ve Türk Metal’den şikayetçiyiz. Bize onlar bugün bunları yaşatıyor. Gün gelecek onlar da bunu yaşayacaklar" diye konuştu.

OYAK RENAULT İŞÇİLERİ: "UMUTLUYUZ"

Oyak Renault işçilerinin de eylemleri fabrika önünde sürüyor. Sözcü Erhan İmralı, umutlu olduklarını belirterek, çarşamba günü sorunun çözülerek işe başlayacaklarını umduklarını söyledi. Renault yöneticilerinin bunun için mücadele ettiğine inandıklarını kaydeden İmralı, "Bu durum MESS yönetimi ile ilgili de bir durum. Anladığımız kadarıyla onları ikna etmeye çalışıyorlar. Yıllardır bunu görmeleri gerekiyordu. İşçilerin ’yeter artık’ demelerini görmeleri gerekiyordu. 4 bin 500 kişi belirli bir organizasyon olmadan bir araya gelerek, dayanışma içinde olması çok önemli. Tamamen kararlı olan insanlar var. Bu durumu başka bir yöne çekmemiz imkansız. Bu nedenle birlik ve bütünlük içinde. Herkes yapması gerekin biliyor. Kimseyi örgütlemiyorsunuz, kimseyi yönlendirmiyorsunuz. İnsanların bizi yanlış anlamalarını istemiyoruz. siyasi partilerden uzak durmaya çalışıyoruz. Bir siyasi partinin hizmeti olarak düşünmediğimiz için belediyelerin yardımlarını kabul ediyoruz. Hepsine teşekkür ediyoruz ama fabrika yönetimi zaten bizim için kumanyamızı gönderiyor. Çay makinelerimiz var. Su sebilleri gönderdi. Haklı olduğumuzu düşünüyorlar, bu nedenle destekliyorlar" dedi.

MAKO İŞÇİLERİ: EN SABIRLI FABRİKA İŞÇİLERİ BİZDİK

Mako çalışanları ise bugün başladıkları eyleme, haklarını alana kadar devam ettireceklerini söylediler. Kadın işçilerin de aralarında bulunduğu kalabalık, fabrika önünde bekleyişlerini sürdürüyor. "En sabırlı fabrika işçileri bizdik" diyen işçiler, "Sabredelim, sabredelim dedik. Ancak sabretmeyle bir aşamaya gelemeyeceğimizi anlayınca, artık bizde somut adımlar atmaya başladık" dediler. İşçiler adına konuşan Serdar Mazlum, "Bu insanlar bizi duymuyorlar. Biz de bu sabah arkadaşlarla düşündük ve karar aldık ve üretim durdu. Bin 70 kişi olarak eyleme devam ediyoruz. Yaklaşık 150 kişi sendikadan istifa etmedi ama katılım yüzde 100 oldu. Ailelerimiz sonuna kadar destek veriyor" diye konuştu.