Ab'de Terörün Finansmanına Karşı İş Birliği

Ab'de Terörün Finansmanına Karşı İş Birliği

Almanya ve Fransa, terörün finansmanının önlenmesi için AB çalışmalarını hızlandırma kararı aldı

BRÜKSEL (AA) - Fransa ve Almanya, terörün finansmanının önlenmesine yönelik çalışmalara hız verilmesi konusunda uzlaştı.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin'in görüşmesi sonrasında, terörist grupların finansmanının önlenmesine yönelik gerekli AB düzenlemelerinin hızlandırılması ve haziran ayına kadar tamamlanmasına karar verildiği açıklandı.

Almanya ve Fransa maliye bakanları, terör ve suçla mücadele kapsamında, nakit işlemlerde ortak bir üst limit belirlemek konusunda da ortak çalışmalara devam edeceklerini belirtti. Almanya'da hükümet terör ve çeşitli suçların finansmanının önlenmesi için nakit işlemlere üst sınır belirlemeyi planlıyor. Ancak, mali işlemlerinin dörtte üçten fazlasının nakit para ile yapıldığı Almanya'da, bir çok kişi nakit işlemlere 5 bin avroluk tavan sınırı koyma planından rahatsızlık duyuyor.

Fransız emniyet birimleri, Paris saldırıları gerçekleştiren teröristlerin, kimlik bilgilerine gerek duyulmadan alınan ön ödemeli kartlar kullandıklarını belirlemişti. Avrupa Komisyonu, geçen hafta, terörizmin finansmanı ile mücadelede atılacak adımlara ilişkin eylem planını açıklamıştı. Önlemler kapsamında Bitcoin gibi sanal para birimlerinin alım satımının yapıldığı platformlardaki işlemler ve ön ödemeli kartların kullanımının denetlenmesi, kullanıcıların kimlik bilgilerinin kaydedilmesi teklif edilmişti.

Çeşitli AB üyesi ülkelerde nakit işlemlere üst limitle sıklıkla karşılaşılıyor. Fransa'da bin avro, İtalya'da 3 bin avro üzerindeki işlemlerin bankalar aracılığıyla yapılması zorunluluğu bulunuyor.