Altında yön nereye ? İslam Memiş altın fiyatı tahminlerini açıkladı

Altında yön nereye ? İslam Memiş altın fiyatı tahminlerini açıkladı
Güncelleme:

Yeni yılda yükselişe geçerek rekor üstüne rekor kıran altın fiyatlarının seyri için ünlü piyasa analisti İslam Memiş beklentilerini açıkladı.

Haber3com

2024 yılına yükselişle girip, yılın daha ilk 2 ayında rekor üstüne rekor kıran altın fiyatları hem küçük hem de büyük yatırımcının radarında.

Türkiye'de vatandaşın yatırım için "güvenli liman" olarak yaklaştığı altın fiyatları için hem yurt içi hem de yurt dışı kaynaklarından dikkat çeken tahminler gelmeye devam ediyor.

"Tasarruf sahibinin en popüler tercihi"

ING Türkiye’nin, kentsel yerleşim bölgelerinde yaşayan yetişkin bireylerin tasarruf eğilimlerini izlemek amacıyla 2011 yılından bu yana IPSOS iş birliğiyle gerçekleştirdiği Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın (TTEA) 2023 yılı dördüncü çeyrek sonuçlarına göre, tasarruf sahipliği yüzde 23,3 düzeyinde gerçekleşti.

Dev banka tahminini düşürdü

ABD Merkez Bankası'nın para politikasında gevşeme takvimi üzerindeki belirsizlik sonrası Almanya'nın en büyük bankalarından Commerzbank ise altın fiyatlarına ilişkin tahminini güncelledi. Commerzbank, ons altın için 2024 yıl sonu tahmininin 2150 dolar seviyesinden 2100 dolara indirildiğini duyurdu. Bu beklentilerin ortasında altının ons fiyatı, haftanın son işlem gününde 2026 dolar seviyesinden işlem görerek, haftalık bazda yüzde 1’e yakın artış kaydetmeye hazırlandı.

Citi altında aynı fikirde değil

Öte yandan Citi'nin Kuzey Amerika Emtia Araştırmaları Başkanı Aakash Doshi ise bu hafta yaptığı paylaşımda, külçe altın için baz senaryolarının 2024'ün ikinci yarısında 2 bin 150 dolar olduğunu ve değerli metalin merkez bankalarının altın alımlarını artırması durumunda yaklaşık yüzde 50 oranında artışla 3 bin dolara çıkabileceğini söylemişti.

FED piyasaları karıştırdı

Altın yatırımcısının yakından takip ettiği Fed’in faiz indirim sürecine ilişkin ABD Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Philip Jefferson bazı açıklamalarda bulundu. Bankanın bu yılın sonlarına doğru faiz indirimine başlayabileceğini belirten Jefferson, "Ekonomi genel olarak beklendiği gibi gelişirse, politika kısıtlamalarımızı bu yılın sonlarında azaltmaya başlamamız muhtemeldir" dedi. 

Faiz indirimi beklentilerini kuvvetlendiren bu açıklama, haftanın son işlem gününde altını desteklerken; bu hafta içerisinde ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin bu yıl faiz oranlarını düşürmek için acele etmeyeceklerinin sinyalini vermesi ise altın fiyatlarındaki kazançların sınırlı kalmasına yol açtı.

İslam Memiş'in altın tahmini belli oldu

Son olarak piyasaların bir bileni olarak ün salan ünlü piyasa analisti ve para piyasaları, değerli metaller uzmanı İslam Memiş altın yatırımcılarını uyardı.

Geçen haftaki panik satışlarını işaret eden İslam Memiş, yatırımcılara ani yükselişlerde nasıl hareket etmeleri gerektiğini tek tek açıkladı. 

Memiş, ons altının 2 bin 13 dolardan 1.985 dolara kadar gerilediğini ve bu durumun bazı altın yatırımcılarında panik oluşturduğunu hatırlattı.

Gram altının Türk Lirası bazında 2 bin 65 lirada olduğunu ve sadece 2 bin 40 TL'ye kadar gerilediğini hatırlattı.

İslam Memiş altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlerin yeni bant aralıklarını belirleyeceğini belirtti. Cuma günü 2 bin 36 Dolar seviyesinde tahta kapatan Ons altındaki beklentisini açıklayan İslam Memiş 2 bin - 2 bin 50 dolar aralığını takip etmeye devam edeceklerini belirtti.