Bakan Nebati’den kredi ve faiz açıklaması

Bakan Nebati’den kredi ve faiz açıklaması
Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Temmuz sonunda ticari kredi faizleri yüzde 30 civarındayken şimdi yüzde 18’lere geriledi. KOBİ kredileri ise tarihsel ortalamasının 3 katından daha fazla büyüdü" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ticari kredi faizlerine ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.


Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Nebati, yeni ekonomi modeli ile büyümeyi sürdürülebilmek ve istihdam artışını sağlamak için anti-enflasyonist kredi politikalarını uyguladıklarını söyledi ve “İşletmelerimizin enflasyonun oldukça altında, düşük maliyetle ticari kredilere ulaşmalarını sağlıyoruz” dedi.

Nebati, “Nitekim, temmuz sonunda ticari kredi faizleri yüzde 30 civarındayken, şimdi yüzde 18'lere gerilemiştir” diye konuştu.

‘KOBİ KREDİLERİ 3 KATTAN FAZLA BÜYÜDÜ’

“Bankacılık sektörünün kredi hacmi ekim sonu itibarıyla yıllık yüzde 68,2 artarken, aynı dönemde ticari kredi büyümesiyse yüzde 74,9 seviyesinde gerçekleşmiştir” diyen Nebati, şöyle devam etti:

“Uyguladığımız politikalar sonucunda sağlanan güçlü kredi büyümesinde, ticari kredilerin ağırlığı yüksektir.

Ekonomimizin bel kemiği olan ve milyonlarca insanımıza istihdam sağlamaya devam eden KOBİ'lerimizin de kredilere kolay erişimini önemsiyor ve önceliklendiriyoruz. Bu yaklaşımımızın bir sonucu olarak KOBİ kredileri, tarihsel ortalamasının 3 katından daha fazla büyümüştür.

Küresel resesyon beklentilerine rağmen ekonomik canlılığımızı sürdürülebilir kılmak için ihtiyatlı teşvik politikalarını uygulamaya devam edeceğiz.”