Benzin ve motorine bir zam daha geliyor

Benzin ve motorine bir zam daha geliyor
Güncelleme:

Bugün zam gelen benzin ve motorin fiyatlarına 6 Ekim'den itibaren bir zam daha bekleniyor.

Bugün yapılacak olan OPEC toplantısından arz kesintisi kararı çıkacağına kesin gözü ile bakılırken petrol ve motorine ardı ardına zamlar geldi. Dün gece gelen zamlara yenilerinin ekleneceği bilgisi öğrenildi.

BRENT PETROL 90 DOLARIN ÜZERİNDE!
Geçtiğimiz gün yapılan zamların etkisi henüz geçmemişken, bu geceden itibaren yeniden zam geleceği haberi araç sahiplerini üzdü. Bu haftanın ilk işlem gününe 2,50 yükselişle başlayan brent petrol fiyatları 90 doların üzerine çıktı. Bugün itibari ile OPEC+'in toplantısında arz kesintisi kararı alınacağına dair beklenti enerji piyasalarını alt üst etti. Diğer yandan ABD'den gelen bir haber petrole gelen zamları destekledi. Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, ABD'nin stratejik rezervden yeni petrol salınmayacağını ilan etti.

BENZİN VE MOTORİNE YENİ ZAM BEKLENTİSİ 
Yaşanan bu gelişmeler yurtiçinde benzin ve motorin fiyatlarına direkt olarak etki etti. Geçtiğimiz akşam benzine 62 kuruş, motorin fiyatlarına 1,10 TL zam geldi. Bu zamların ardından 6 Ekim tarihinde geçerli olacağı ifade edilen yeni bir zam beklentisi var. Buna göre; benzin grubunda 74 kuruş, motorin grubunda 1,39 TL fiyat artışı bekleniyor. Otogazda ise 76 kuruş indirim söz konusu olacak.

2022 yılı başında benzinin fiyatı 12,91; motorinin fiyatı ise 12,76 TL seviyesindeydi. Son zamların ardından yılbaşına göre benzine yüzde 54, motorine ise yüzde 90 zam yapılmış oldu.

5 Ekim güncel benzin ve motorin fiyatları

 Ankara 
Ankara'da benzin litre fiyatı 20,01 TL
Ankara'da motorin litre fiyatı 24,30 TL
Ankara'da LPG litre fiyatı 11 TL

 İstanbul 
İstanbul Anadolu yakasında bir litre benzin fiyatı: 19.87 TL
İstanbul motorin (mazot) litre fiyatı: 24,20
İstanbul LPG litre fiyatı: 10,73 TL

 İzmir 
İzmir'de benzin litre fiyatı 20 TL
İzmir'de motorin litre fiyatı 24,34 TL
İzmir'de LPG litre fiyatı 10,73 TL

 

Etiketler benzin motorin