SGK uzmanı canlı yayında açıkladı: İşte 2023 emekli maaşı

SGK uzmanı canlı yayında açıkladı: İşte 2023 emekli maaşı
Güncelleme:

SGK uzmanı Özgür Erdursun, milyonlarca emeklinin merak ettiği 'Emekli zammı ne kadar olacak?' sorusuna yanıt verdi.

Aralık ayına girilmesi ile birlikte emekli, memur ve asgari ücretliler için zam telaşı başladı.

tv100 ekranlarına konuk olan SGK uzmanı Özgür Erdursun, milyonlarca emeklinin merak ettiği 'Emekli zammı ne kadar olacak?' sorusuna yanıt verdi.

Zam oranı ile ilgili öngörülerini paylaşan Erdursun'un açıklamasında öne çıkanlar:

Bir kişi SSK'lı ise yüzde 99 çıkan rakam doğrudur. Ama Bağ-Kur, emekli sandığı günleri varsa çıkan sonuç malesef doğru değil. Mesela bir kişi Bağ-Kur'dan emekli olacaksa SSK hesaplamasını yapıp da bir rakam görüyorsa o rakamın yüzde 18-20 altını alıyor. 

Emekli aylığı Türkiye'de çeşitli dönemlerde değiştirildi. 2000 yılına kadar Türkiye'de taban uygulaması vardı. Çalışan son 10 yıllık süre esas alınarak ortalama kazanca göre emekli aylığı hesaplanır, bu taban aylığın altına düşmezdi. 2004 yılına kadar asgari ücretin altın emekli aylığı almazlardır. 2004 yılından sonra düşmeye başladı. Bugün asgari ücret 5 bin 500 lira, en düşük aylık 3 bin 500 liraya tamamlanıyor. Bunun nedeni de 2000 yılında taban aylık uygulamasına son verilmesi. Hesaplama sistemi değişti. Yeni hesaplama sistemi büyümeden pay verme şekline döndü. Bununla beraber yüzde 70 pay verilmeye başlandı. 2008'de bir kere daha değişti. Verilen pay yüzde 30'a düştü. Bu üç dönemi ayrı hesaplamaları yapılarak bir hesaplama yapılmaya başlandı. 

Emekli aylığı büyük ihtimal yeni yıl itibarıyla 5 bin 500 liraya tamamlanır.