Uzman isim açıkladı: Milyonlarca emekliye zam oranı belli oldu

Uzman isim açıkladı: Milyonlarca emekliye zam oranı belli oldu
Güncelleme:

Türkiye'de milyonlarca emekli Temmuz ayında açıklanacak olan enflasyon zammını beklerken çalışma hayatı ve sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun emekliye yapılabilecek zam oranını açıkladı.

Türkiye'de her geçen gün enflasyon ve geçim derdi girdabında hayatta savaşı veren ve ay sonunu getirmeye çalışan milyonlarca memur yılın ikinci zammı için Temmuz ayını beklerken sosyal güvenlik ve çalışma hayatı uzmanı Özgür Erdursun emekliye yapılacak zam oranı için dikkat çeken bir tahminde bulundu.

Temmuz ayında emeklilere yüksek enflasyon oranlarına bağlı olarak yüzde 25'e varan zam yapılması bekleniyor. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamalarına göre, Temmuz ayında asgari ücrete bir zam yapılması planlanmıyor. Ancak SSK ve BAĞ-KUR emeklileri Temmuz ayında ara zam alacak.

İlk dört aylık enflasyon verilerine göre, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine temmuz ayında yüzde 18,72 oranında zam yapılması kesinleşmiş durumda.

SGK uzmanı Özgür Erdursun'un açıklamalarına göre, Temmuz'un 3’ü ve 20’si arası önemli olacak. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yüzde 30 oranında bir zam çıkabilir.

Memur veya memur emeklilerine çıkan orandan yüzde 5 çıkartılarak alınacak. Ancak burada da eşitleme olabilir. Kök aylık sorununa ise tamamlama yapılarak çözülebilir.

Milyonlarca emekli, temmuz ayında maaşlarına yapılacak zamları büyük bir heyecanla bekliyor. Yüksek enflasyon oranları, emekli maaşlarına yapılacak zamların da yüksek olmasını gerektiriyor. Bu durum, emeklilerin yaşam standartlarını korumak ve alım güçlerini artırmak açısından büyük önem taşıyor.