Merkez Bankası yönetimine 100 emekli maaşı prim ödemesi

Merkez Bankası yönetimine 100 emekli maaşı prim ödemesi
Güncelleme:

Türkiye'de asgari ücretliden, emekliye, özel sektör çalışanından, kamu çalışanına milyonlar ay sonunu getirme hesabı yaparken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yöneticilerine 100 emekli maaşı kadar performans primi verildiği belirtildi

Ocak ayındaki zamla enflasyon ve hayat pahalılığıyla ay sonunu getiremeyen emeklilerin seyyanen zam taleplerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bütçeye yük” diyerek bu zamma kapıları kapatmıştı.

Ayrıca hem Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Vedat Işıkhan da asgari ücretlilere bu yıl ara zam yapılmayacağını açıklamıştı.

Türkiye'de milyonların geçim savaşında eli güçsüzleşirken Ankara'dan gelen haber şok etkisi yarattı.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, açıkladığı 818.2 milyar liralık devasa zararla tüm zamanların rekorlarını kıran Merkez Bankası’nda performans skandalı yaşandı. Banka yönetimi, rekor zarara rağmen başkan, başkan yardımcıları, Para Politikası Kurulu üyeleri dahil 3 bin 835 personelin tamamına ‘performans tazminatı’ adı altında maaşının 2 ile 4 katı oranında para ödülü verdi. Tazminat ödemesinden sadece, önceki Başkan Hafize Gaye Erkan’ı CİMER’e şikayet edip işinden olan Büşra Bozkurt gibi ‘dış kaynak’ diye ifade edilen taşeron çalışanlar yararlandırılmadı. Hizmet alımı anlaşmasıyla Merkez Bankası’na iş yapan taşeron şirketlerin kadrosunda görünüp yıllardır Merkez Bankası’nda görev yapan ‘dış kaynak’ personel sayısının 500 civarında olduğu belirtildi.

100 EMEKLİ MAAŞI KADAR PRİM

Performans tazminatının dağıtımında personel arasında ayrım yapılması bankada büyük rahatsızlık yarattı. Merkez Bankası’nda maaşlar kamunun diğer kurumlarına göre daha yüksek olduğu için dağıtılan performans ödülü de yüksek düzeylere ulaştı. Başkan ve başkan yardımcıları ile banka meclisi üyesi gibi görevlerde bulunan üst düzey yöneticilerin maaşı brüt 250 bin liranın üzerinde bulunuyor. Bu yöneticilerden örneğin 4 maaş tutarında performans tazminatı alanlara yaklaşık 1 milyon liralık ödül verilmiş oldu. Bu tutar, Merkez Bankası’nın düşüremediği enflasyon yüzünden 10 bin liralık aylıklarıyla çarşıya, pazara dahi çıkamaz hale gelen 100 emeklinin toplam aylık gelirini aşıyor. Bu parayla yaklaşık 59 asgari ücretli bir ay geçim savaşı veriyor.

SAYIŞTAY’IN UYARILARINA RAĞMEN

Merkez Bankası’nın hesaplarını inceleyen Sayıştay, 2019 yılı raporunda performans tazminatının belirli bir başarı kriterine dayanması gerektiğini, başarı kriteri olmadan genele yapılan ödemenin mevzuat amaçlarıyla uyuşmadığını banka yönetimine bildirmişti. Banka yönetimi, Sayıştay’ın uyarılarının aksine yönetici kademesinde bulunanlara 4’er maaş, diğer çalışanlara 2’şer maaş performans tazminatı ödemeye devam ediyor.

.

Sözcü