Dolar, Euro, Sterlin, gümüş ve altın... Piyasalar yeni haftaya böyle başladı

Dolar, Euro, Sterlin, gümüş ve altın... Piyasalar yeni haftaya böyle başladı
Güncelleme:

Piyasalar yeni haftada yatay seyrini sürdürüyor. İşte dolar, euro, altın, gümüş ve kripto para piyasalarındaki son durum...

Bir süredir yatay seyrini sürdüren piyasalar yeni haftaya da yerinde sayarak başladı.

DOLAR, EURO VE STERLİN

Dolar, 8,48 TL'den, Euro 9,94 TL'den, Sterlin ise 11,57 TL'den işlem görüyor.

Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 8,50 lira, avronun satış fiyatı ise 9,92 lira olmuştu.

Merkez Bankası'nın aksine çok sayıda yabancı finans kuruluşu doların daha da yükseleceği kanaatinde. Ünlü değerlendirme kuruluşlarından Credit Suisse bankası uzmanlarının analizleri doların daha da yukarılara gideceğini gösteriyor. Credit Suisse üçüncü çeyrekte dolar/TL tahminini 9.10 lira olarak tutuyor. Standart Chartered finans kuruluşu göre ise Aralık ayında dolar 9 lira bandında olacak. En korkutucu tahmin ise Commerzbank'ın. Ünlü kuruluşun tahminine göre dolar yıl sonunda 10 lira olacak.

GÜMÜŞ VE ALTIN

Gümüş 6,34 TL'den fiyatlanırken, onsu 1.786 dolardan işlem gören altında, gram altın 482/487, çeyrek altın 782/799, Cumhuriyet altını ise 3.218/3.253 TL alış/satış fiyatıyla işlemde.

KRİPTO PARALARDA SON DURUM

Kripto para piyasalarında ise yükseliş sürüyor. Bitcoin 50 bin 122 dolardan, Erherium ise 3 bin 330 dolardan işlem görüyor. Cardano ( ADA ) ise rekor üstüne rekor kırarak 2,79 dolar seviyesine ulaştı. Ripple'da (XRP) yüzde 0.6 artarak 1.24 dolara geldi. Dogecoin de artış gösteren para birimleri arasına girdi. DOGE'un fiyat yüzde 1.5 yükselerek 32 cente çıktı.

Geçtiğimiz hafta 50 bin dolar sınırına kadar yükselen fakat geçemeyen Bitcoin, bu sabahki işlemlerde 50 bin doları aştı. Bitcoin böylece Mayıs ayı ortalarından itibaren ilk kez bu seviyeyi geçmiş oldu.

Bitcoin Nisan ayında 64 bin dolara ulaşıp rekor kırmasının ardından gelen satışlarla 30 bin doların altına kadar gerilemişti. Temmuz ayı ortalarından itibaren yaşanan yeni yükseliş dalgası ise kripto para birimini yeniden 50 bin doların üzerine taşıdı.

COINBASE VE PAYPAL ETKİSİ

Bitcoin'in yükselişinde geçtiğimiz haftadan gelen iki açıklama büyük önem taşıyor. Bunlardan birincisi kripto para borsası Coinbase'in bilançosuna 500 milyon daha kripto para dahil edeceğini ve ileriye dönük toplam kârın yüzde 10'unu kripto paraya yatıracaklarını duyurması.

Diğeri ise 403 milyon kullanıcı olan çevrim içi ödeme platformu PayPal'ın, ilk olarak ABD’de başlattığı kripto para alım, satım ve saklama işlemlerinin Birleşik Krallık'ta da başlatılacağını açıklaması oldu. Paypal'da kripto para işlemleri bugün itibariyle başladı. Kullanıcılar, Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Litecoin üzerinden işlem yapabilecekler.