Dolar ve Euro'nun gözü yeni kabinede; işte günün ilk rakamları

Dolar ve Euro'nun gözü yeni kabinede; işte günün ilk rakamları
Güncelleme:

Seçim sonrası sert dalgalanmanın ardından seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla normalleşme gözlenen dolar/TL'de yeni kabineye odaklı temkinli iyimserlik sürüyor.

Yurtdışı piyasalarda küresel ticaret savaşları kaynaklı olumsuz eğilim sürerken, yurtiçi piyasalarda ana odak konusu yeni ekonomi yönetimi ve uygulanacak ekonomi politikaları ile OHAL’in kaldırılıp kaldırılmayacağı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kesin seçim sonuçlarını 5 Temmuz’da açıklaması bekleniyor. Bu tarihte açıklanırsa milletvekilleri mazbatalarını alacak ve 8 Temmuz’da TBMM’de yemin edecek. Erdoğan ise 9 Temmuz’da yemin edecek ve başbakanlık makamı kaldırılacak. Aynı gün ya da bir sonraki gün ise Erdoğan’ın yeni kabineyi açıklaması bekleniyor.

Dolar 4.62/4.63 seviyesinde işlem görürken euro ise 5.34 seviyesinde işlem görüyor.

 GCM Menkul Araştırma Uzmanı Enver Erkan, TL’de seçim sonrası pozitif ayrışmanın devam ettiğini söyleyerek, “Henüz bir trend değişimi yok ancak fiyatlamalar olumlu bir eğilim gösteriyor. Önümüzde meclis takvimi var ve muhtemelen Temmuz’un ikinci haftasında kabine açıklanmış olacak. Buna ilişkin olumlu beklentiler var. Yurtdışında küresel ticaret savaşları nedeniyle risk iştahı çok iyi durumda değil. Yurtiçinde ise piyasa riskler konusunda beklemede, kabineyi önceliğe almış durumdayız” diye konuştu.

Kurun 4.60-4.62 civarında hareket ettiğini ve piyasada biraz daha normalleşme olduğunu söyleyen Erkan, “Piyasa temkinli iyimserlik ve bekleme halinde. Yurtdışı zaten olumsuz, risk iştahı da olumsuz etkileniyor ancak bu ortamda biz negatif eğilimden pozitif ayrışıyoruz. Kabine belli olana kadar piyasanın agresif alıma geçmesini beklemiyorum” dedi.

Yeni ekonomi yönetimi ve uygulanacak politikalar üzerinden yerli ve yabancı yatırımcının tekrar TL cinsi varlıklara güveninin sağlanmasının önemine dikkat çeken analistler, söz konusu alanlar açıklığa kavuşmadıkça piyasada temkinli volatil seyrin sürmesini bekliyor.

Türk varlıklarına aylardır ihtiyatla yaklaşan yabancı fon yöneticileri, seçimlerde galip gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yabancı yatırımcıları ancak ekonomi ve para politikası üzerinde daha sıkı kontrol sözlerine açıklık getirdiği takdirde tekrar cezbedebileceğini ifade ettiler.

Yeni yönetimin karşı karşıya olduğu başlıca sorunlar arasında yüksek cari açık, çift hanelere çıkan enflasyon ve yüksek dış borçlanma maliyetleri bulunuyor. Yatırımcılar saygın ve iş dünyası dostu isimlerin kabinede yer alıp almayacağını ve Erdoğan’ın kabul görmemiş politikaları savunmaya devam edip etmeyeceğini de görmek istiyor.

Yatırımcıların odaklandığı bir diğer konu ise OHAL’in kaldırılıp kaldırılmayacağı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Pazar günü yapılan seçimlerin ardından dün Ankara’da ilk kez bir araya gelirken; bugün basında yer alan bir haberde söz konusu görüşmede OHAL’in uzatılmaması yönünde mutabakata varıldığı belirtildi.

Seçim öncesi 22 Haziran Cuma günü 4.66 civarından kapanan dolar/TL seçim sonuçlarının ardından Pazartesi günü 4.5375’e kadar gerilemiş, sonrasında yatırımcıların ekonomide yeni döneme odaklanması ve gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybının etkisiyle 4.7235’e kadar yükselmişti.

Dün öğleden sonra yönünü aşağı çevirerek 4.5930’a kadar gerileyen dolar/TL, bu sabah saat 0839’da 4.6240/4.6318 seviyesinde.

Dün saat 1703’te 4.9668/4.9694 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 4.9824/4.9925, dün 5.3392/5.3424 seviyesinde olan euro/TL ise bu sabah 5.3443/5.3473 seviyesinde bulunuyor.

Tahvil-bono piyasasında ise önceki gün yüzde 16.92 seviyesinden kapanan gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 16.92 olurken, valörde yüzde 16.51’e kadar geriledikten sonra son işlemde yüzde 16.61 seviyesindeydi.

Önceki gün valörde son işlemde yüzde 19.25 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 19.29, valörde son işlemde yüzde 19.24 seviyesindeydi. (Haberi yazan Behiye Selin Taner; Redaksiyon Ceyda Çağlayan)