Don hem üreticiyi vurdu hem de tüketiciyi

Don hem üreticiyi vurdu hem de tüketiciyi
Güncelleme:

Geçen yıl yaşanan don ve sağanak yağmur sıkıntısı bu yıl da devam ediyor. Bu sene vuran don üreticiyi kara kara düşündürüyor.

Geçtiğimiz yıl mart ayı sonunda yaşanan don benzeri sebze ve meyve için bu yıl da sıkıntılı bir süreç yaşanıyor. Don olayı sonrası kayısıda fındığa, üzümden incire bir çok ürünü vuran don sonrası hem üretici hem tüketici zarar gördü. Üretici, azalan ürün nedeni ile maliyeti karşılayamazken, tüketici ise fiyatı artan ürünü satın alamadı. Bu yıl ise, nisan sonuna gelinmesine karşın bir çok yerde kar ve dolu yağıyor. Doğu'da ve Orta Anadolu'da yer yer kar yağışı sürüyor. Tarım arazilerini vuran kar ve dolu yağışı bir çok üründe üretim kaybına yol açabilir. Bu duru bir dizi ürünün pahalılaşacağının habercisi olarak görülüyor.

Türkiye'de Nisan ayı gelmesine rağmen mevsim normallerine çıkmakta zorlanan sıcaklıklar tarımı zora sokuyor.

Osmaniye'de dolu, tarım ürünlerine zarar verdi.

YENİDEN EKİM YAPILMASI GEREKİR 

Osmaniye'nin Kadirli ve Sumbas ilçelerinde etkili olan dolu, tarım ürünlerine zarar verdi.
     
Kadirli'nin Hardallık, Karakütük, Yukarı Çiyanlı, Sofular, Tozlu, Kızyusuflu ve Durmuşsofular ile Sumbas'ın Alibeyli, Höyük, Akçataş, Akdam, Reşadiye, Yazıboyu, Küçükçınar, Köseli köyleri ve Mehmetli beldesinde, dolu etkili oldu.

Sumbas Ziraat Odası Başkanı Ömer Kara, , yarım saat süren dolu nedeniyle tarladaki ürünler ve meyve bahçelerinde zarar meydana geldiğini söyledi.

Çiftçilerin mağdur olduğunu ifade eden Kara, "Sumbas merkez ve köylerinde etkili olan dolu, mahsullere zarar verdi. Çiftçilerimiz yeniden ekim yapacak. Yetkililerden yardım bekliyoruz" dedi

Mehmetli beldesinde 35 yıldır çiftçilik yapan Fatih Seyitoğlu da dolu nedeniyle narenciye bahçesi ve ekili tarım arazilerinde zarar oluştuğunu belirtti.