Elektriğe yüzde 20 zam geliyor

Elektriğe yüzde 20 zam geliyor
Güncelleme:

Yeni yılda 3 ayı geride bırakırken, her günü zamla geçiren Türkiye yine, yeniden bir zama merhaba demeye hazırlanıyor. Elektrik fiyatlarına önümüzdeki ay dev bir zam gelmesi bekleniyor... İşin kötü yanı eğer önümüzdeki ay zam gelmezse acısı bir kaç ay sonra 5 katı olarak çıkacak!

2022'nin her günü zamla yatıp zamla kalkan Türkiye'de yeni bir zam için geri sayım başladı.

Elektrikte yeni yıla yeni tarifeyle giren ve faturaları ikiye katlayan elektrik kullanım ücretleri tarife değişikliği ile eski seviyesine düşmese de gerilemişti. Ancak görülen o ki elektrik faturaları yeniden katlanacak.

Kilovatsaat (kWh) başına net enerji maliyeti 1.75 TL’yi geçti. Vergi hariç diğer giderlerle birlikte bu rakam 2 TL’yi aşarken, tüketiciye satılan elektriğin kWh fiyatı bunun oldukça altında kalıyor. Enerji Uzmanı Çağada Kırım’ın hesaplamalarını göre, nisan ayı ile birlikte tüm tüketici gruplarında en az yüzde 20’lik zam söz konusu.

Sözcü’den Taylan Büyükşahin’in haberine göre, meskenlere zam yapılmayıp ticarethane, sanayi ve tarımsal tüketime zam yapılması durumunda ise bu oranın yüzde 40’ı aşacağına dikkat çeken Kırım, zamların daha fazla bekletilmesi durumunda ise temmuz ayında yüzde 100’den fazla fiyat artışına mecbur kalınacağını kaydetti. Şu anda mesken abonelerinin diğer tüketici grupları tarafından sübvanse edildiğini aktaran Kırım, bunun sürdürülemez olduğunu dile getirdi. Piyasanın yüzde 70’inin dolara bağlı olduğunu ifade eden Kırım, “EPDK’nın zammı 2 tarife dönemi erteleme hakkı var. Ama bunu uzun süre kullanamaz. Görevli tedarik şirketleri kanunen zarar ettirilemez” dedi.

Aktif enerji bedeline zammın söz konusu olduğunu belirten Kırım, dağıtımda bir fiyat artışının ise söz konusu olmadığını kaydetti. Meskenleri sübvanse eden ticarethanelere kWh satış fiyatının 1.890 TL olduğunu aktaran Kırım, bunun elektrik üretim maliyetini kurtarmadığını söyledi.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) bedelinin de elektrik maliyetlerine eklendiğini hatırlatan Çağada Kırım, yaz aylarıyla birlikte YEKDEM’in payının artacağını söyledi. Yenilenebilir enerji kaynaklarının büyük kısmının barajlardan oluştuğunu anlatan Kırım, YEKDEM kapsamındaki barajlardan üretilen elektriğe kWh başına 7 dolar/sent ödendiğini belirtti.

(Kaynak)