İşte Dolar, Euro ve altının enflasyon rakamlarına tepkisi

İşte Dolar, Euro ve altının enflasyon rakamlarına tepkisi
Güncelleme:

Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından Dolar/TL 6,71 TL'den, Euro 7,52 TL'den işlem görüyor. Çeyrek altın alış fiyatı 370,52 lira, satış fiyatı ise 371,20 lira seviyesinde yer alıyor. Gram altında ise alış fiyatı 372,41 lira, satış fiyatı 372,88 liradan işlem görüyor.

Küresel piyasalarda değer kaybını sürdüren dolar, Türk Lirası karşısında da güç kaybediyor.

Enflasyon oranı mayıs ayında yüzde 1,36 artış gösterdi. Böylece yıllık enflasyon yüzde 11,39 seviyesine yükseldi.

Mayıs ayı enflasyon rakamlarının ardından dolar/TL 6,71'de işlem görüyor.

Euro/TL ise 7,52'de seyrediyor.

Altının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının ardından 372,2 liradan işlem görüyor.

Dün, altınının ons fiyatı ve dolar kurundaki düşüşe paralel değer kaybeden gram altın, günü bir önceki kapanışa göre yüzde 2,2 azalışla 372,9 liradan tamamladı.

Yeni güne de değer kaybıyla başlayan altının gram fiyatı, saat 10.20 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,2 altında 372,2 lira seviyesinde seyrediyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 610 lira, Cumhuriyet altını da 2.496 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,3 değer kaybıyla 1.723 dolar seviyesinde bulunuyor.

Analistler, ABD'de siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından devam eden protestolara karşın dünya genelinde ekonomilerin yeniden açılmasının ortaya çıkardığı iyimserliğin risk algısını azalttığını kaydetti.

Çin'de bugün açıklanan hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin beklentilerden iyi gelmesiyle birlikte görece riskli varlıklara olan talebin arttığını ifade eden analistler, bu gelişmelerle birlikte, güvenli liman varlıklardan olan altının ons fiyatının aşağı yönlü baskılandığını belirtti.

Analistler, bugün ABD ve Avrupa'da hizmet sektörü PMI verileri ile birlikte, başta Euro Bölgesi'nde işsizlik ve ABD'de özel sektör istihdamı olmak üzere yoğun veri takviminin takip edileceğini bildirdi.

Teknik açıdan altının ons fiyatında 1.700 doların destek 1.750 doların direnç olarak öne çıktığını kaydeden analistler, gram altında ise 370-380 lira bandının izleneceğini söyledi.

PETROL FİYATLARI 3 AYIN ZİRVESİNİ GÖRDÜ

Brent petrol aylar sonra tekrar 40 doların üzerinde. Petrol piyasalarında, OPEC toplantısıyla ilgili kısıntının uzatılması konusunda 1 ay için tüm ülkelerin anlaştığı iddiaları ve ABD'deki petrol stoklarındaki düşüş fiyatları yukarı çekiyor.

Brent petrolün varili, 40,42 dolar seviyesine kadar yükselişi ardından şu sıralarda düne göre 0,48 dolar artışla 40,05 dolar işlem görüyor. ABD ham petrolünün varili de düne göre 79 cent artışla 37,60 dolar/varil seviyesinde.

Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandıMayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı

Enflasyon açıklandı; Haziran 2020 kira zam oranı belli oldu!Enflasyon açıklandı; Haziran 2020 kira zam oranı belli oldu!

 

Seçiniz...