Karadeniz gazı iletim hattına verildi! Bakan Dönmez'den indirim sinyali

Karadeniz gazı iletim hattına verildi! Bakan Dönmez'den indirim sinyali
Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz'deki doğalgazla ilgili olarak ''Dün gece itibarıyla oradaki kuyularından vanaları açarak deniz altındaki ana iletim hattına gazı basmaya başladık'' dedi. Faturalara indirim sinyali veren Dönmez, ''Sisteme verdikten sonra vatandaşlar faydayı fiilen yaşayarak görecek'' diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, NTV yayınında açıklamalarda bulundu.

Karadeniz doğalgazıyla ilgili son durum hakkındaki soruyu yanıtlayan Bakan Dönmez şunları söyledi: 

"Perşembe günü Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle projemizin ilk fazını açacağız. Dün gece itibarıyla oradaki kuyularından vanaları açarak deniz altındaki ana iletim hattına gazı basmaya başladık. Perşembe onu karaya çıkaracağız."

KUYU SAYISI ARTIRILACAK
İlk etapta 10 kuyunun üretime alınacağını belirten Dönmez, "Kuyu sayısı 3 yı içinde 40'lara kadar çıkracağız. 10 milyon metreküp üretimi 40 milyon metreküpe çıkaracağız. Faz 3'te 60 milyona çıkacak." diye konuştu.

DOĞALGAZA İNDİRİM SİNYALİ
Doğalgaz fiyatlarına ilişkin değerlendirme yapan Bakan Dönmez "Sisteme verdikten sonra vatandaşlar faydayı fiilen yaşayarak görecek. Cumhurbaşkanımızın müjdeleri olacak. İthal ettiğimiz gazı hala konuta sübvansiyon uygulayarak veriyoruz. Daha ekonomik bir şekilde vatandaşa yansıtacak bir müjdeyi paylaşacağız" şeklinde açıklamada bulundu.

"KARADENİZ'DE KEŞİF POTANSİYELİ YÜKSEK"
Enerji Bakanı Dönmez, doğalgaz arama çalışmalarına ilişkin de şu bilgileri verdi:

"Karadeniz'in batısından doğusuna kadar her alanı tek tek karış karış arıyoruz. Ümitliyiz. Batı Karadeniz'deki keşif potansiyelin yüksek olduğunu gösteriyor. Karadeniz'in potansiyeli yüksek, biz bunu görüyoruz."