KOBİ'lere 1 milyon liraya kadar faizsiz kredi verilecek

KOBİ'lere 1 milyon liraya kadar faizsiz kredi verilecek
Güncelleme:

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, geçtiğimiz günlerde fırtına, aşırı yağış ve selden etkilenen bazı bölgelerdeki KOBİ'lere 1 milyon liraya kadar faizsiz kredi imkanı sağlayacaklarını duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde sel ve fırtınanın vurduğu illere ilişkin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır açıklama yaptı. Kacır afetten etkilenen bölgelerdeki KOBİ'lere faizsiz kredi verileceğini duyurdu.

Bakan Kacır, Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç başkanlığındaki ASO Kasım Ayı Meclis Toplantısı'na katıldı. Kacır, Türkiye'nin 21 yılda muazzam bir üretim atılımı gerçekleştirdiğini belirterek, "Bazı alanlarda bölgenin, bazı alanlarda dünyanın önemli üretim üslerinden biri haline geldi. Şüphesiz bunda, kamu- özel sektör iş birliğinin sanayicilerimizle hükümetimizin, devletimizin aynı istikamette koşmasının büyük rolü, büyük payı oldu. Planlı sanayi alanlarımızı çok büyüttük. Organize sanayi bölgelerimizin (OSB) sayısını 192'den 353'e çıkardık. OSB'lerimize üretimde olan parsellerin sayısını 11 binden 58 bine yükselttik. OSB'lerde istihdam sayısını 415 binden 2,5 milyonun üzerine, 6 misline hep birlikte çıkardık. Son yıllarda başladığımız endüstri bölgesi uygulamasıyla, Türkiye'nin büyük ölçekli yüksek teknoloji yatırımlarına ev sahipliği yapmasını sağladık. Bugün artık 38 endüstri bölgesinden bahsediyoruz. Türkiye; yatırım, istihdam, üretim, ihracat istikametinde büyüme, kalkınma yolculuğuna devam ediyor. Aynı zamanda bu dönemi Ar-Ge inovasyon ekosisteminin neredeyse sıfırdan inşa edildiği bir dönem olarak değerlendirdik" dedi. 

'KOBİ'LERİN YANINDA OLACAĞIZ'

Bu hafta Türkiye'nin farklı coğrafyalarında yaşanılan olumsuz hava koşulları, sel ve fırtına nedeniyle zarar gören KOBİ'ler için KOSGEB Acil Destek Kredisi Programı'nı başlattıklarını kaydeden Kacır, "Daha önce yaşadığımız afetlerde olduğu gibi bu afet sonrasında da afetten etkilenen KOBİ'lerimizin yanında olacağız. Bu kapsamda Zonguldak Alaplı ve Ereğli ilçeleri, Batman merkez, Diyarbakır Bismil, İstanbul Şile, Bursa Gemlik gibi afetten etkilenen bölgelerimizde hasar gören işletmelerimize destek olacağız. Hasarlarını belgeleyen ve ilgili komisyonlarca kayıt altına alınan KOBİ'ler, program kapsamında 1 milyon TL'ye kadar krediye faizsiz olarak erişiyor olacak. İlk 12 ay geri ödemesiz, 24 ay vadeli olarak elde edebilecekleri bu kredilerin, işletmelerimizin bu zor günlerinde yürüttükleri mücadeleye katkı sunacağını ümit ediyoruz. Yaşadığımız afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlılarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum" diye konuştu. 

 

DHA