Sıkı tutunun yine uçuyoruz: Gıda fiyatlarına dev zam bekleniyor

Sıkı tutunun yine uçuyoruz: Gıda fiyatlarına dev zam bekleniyor
Güncelleme:

Son 1 yılda gıda enflasyonu %100’ü aşarken, çiftçi maliyetlerinde %150’ye yaklaşan artışın yansımasıyla sonbaharda gıda fiyatlarına büyük zam bekleniyor.

Birçok kuruluşun hesaplamaları son 1 yılda gıda enflasyonunun yüzde 100’ü geçtiğini gösteriyor. Halk TV'den Nuray Tarhan'ın haberine  göre Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) haziran ayında yüzde 148.9 arttığını açıkladığı çiftçinin maliyet enflasyonunun önümüzdeki aylarda gıda enflasyonundaki artışı daha da hızlandırmasından korkuluyor.

TÜİK’e göre Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkelerinde yüzde 1.26 olarak hesaplanan gıda enflasyonu temmuz ayı itibarıyla yüzde 94. İstanbul Ticaret Odası, Ücretliler Geçinme İndeksi’nin temmuz ayında yüzde 99.1 arttığını açıkladı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin yaptığı hesaplamaya göre temmuz ayında 37 üründen oluşan gıda sepeti yüzde 104 zamlandı. Antalya Hali’nin verilerine göre ise temmuz ayında domates fiyatı yıllık yüzde 243.1, yıllık sebze fiyatı yüzde 169.27, yıllık meyve fiyatı ise yüzde 73.21 oranında arttı.

gıda krizi bekleniyor: işte gıda sepetindeki fiyatlar

GELİRİN YÜZDE 70'TEN FAZLASI ZORUNLU HARCAMALARA GİDİYOR

İktisatçı ve Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, sade yurttaşların mutfak masraflarının hem Türkiye’de kontrolden çıkmış enflasyonun bir yansıması hem de dünyada tarım fiyatlarının zirve yapmasının sonucu olarak arttığına dikkat çekti. Gıda fiyatlarındaki artışın gelişmiş ülkelerde yaşayan insanların bütçelerini zorladığını, yoksul ülkelerde ise yetersiz beslenme hatta açlığa yol açtığını vurgulayan Kozanoğlu, “Türkiye’de ise gıdanın tüketim sepetindeki ağırlığı yüzde 25.32. Bu oran dar gelirli yurttaşlar arasında yüzde 30’un üzerinde. Son dönemde enerji fiyatlarının da artışı hem ulaşım hem de ısınma maliyetlerine yansıyor. Bu nedenle yoksullar gelirlerinin yüzde 70’ten fazlasını gıda, ulaşım ve elektrik, doğalgaz, su faturaları dahil üç kaleme harcamak zorunda kalıyorlar. Bir de borçluların kredi kartı ve ihtiyaç kredisi borçlarını ödedikleri düşünülürse, eğitim, sağlık, giyim kuşama ayıracak paraları kalmıyor. Bırakın tatil yapmayı, güzel bir lokantada yemek yemeyi, düzgün bir kafede keyif satmayı…” dedi.

(Kaynak)