TÜİK'in açıklayacağı enflasyonda beklenen oran belli oldu

TÜİK'in açıklayacağı enflasyonda beklenen oran belli oldu
Güncelleme:

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 5 Aralık Pazartesi günü açıklanacak olan enflasyon rakamları için ekonomistlerin beklentisi belli oldu.

Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) devam eden fiyat artışlarıyla Kasım'da aylık yüzde 3 artması yıllık bazda ise yüzde 84.65'e sınırlı gerileme ile 24 yılın zirvesinden ilk düşüşün beklentisi görülüyor. Kasım ayı enflasyon oranı, TÜİK tarafından 5 Aralık saat 10.00'da açıklanacak. Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) gıda ve sigara başta olmak üzere devam eden fiyat artışlarıyla Kasım'da aylık yüzde 3 artması yıllık bazda ise yüzde 84.65'e sınırlı gerileme ile 24 yılın zirvesinden ilk düşüşün gerçekleşmesi bekleniyor.

 Alım gücünü günden güne azaltan enflasyon oranı vatandaşlar tarafından endişeyle bekleniyor. Ekonomistlere göre gıda, tütün ürünleri, mobilya, ev aletleri, giyim ve ayakkabı kalemleri aylık olarak Kasım'da yüksek enflasyonun görüldüğü alanlar olacak. Kasım ayı için yıllık enflasyon tahminleri yüzde 82.7 ila yüzde 85.3 arasında yer alıyor. TÜFE Ekim ayında yüzde 85.51 olarak gerçekleşmişti.

Aylık enflasyonun ise yüzde 3 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor; tahminler yüzde 1.9 ila yüzde 3.4 bandında yer alıyor. 

Reuters anketinde 2022 sonu tahmini yüzde 69 oldu. TCMB yılın son enflasyon raporunda Kasım ayından sonra enflasyonun mevcut seviyesinden hızlıca düşeceğini belirterek yılsonu tahminini yüzde 65.2'ye yükseltmişti.