TÜSİAD Başekonomisti ''Büyük fırtına geliyor'' diyerek uyardı

TÜSİAD Başekonomisti ''Büyük fırtına geliyor'' diyerek uyardı
Güncelleme:

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, BDDK'nın 15 milyon liranın üzerinde döviz mevduatı bulunduran şirketlere, TL kredi verilmemesi kararını değerlendirirken Türkiye'yi bekleyen büyük fırtınayı açıkladı.

Bloomberg HT yayınına katılan Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, BDDK'nın son döviz kararını değerlendirdi.

BDDK 15 milyon liranın üzerinde döviz mevduatı bulunduran şirketlere, TL kredi verilmemesini açıklamıştı.

Altınsaç atılan bu adımlarla birlikte eurobond’un bu uygulamaya dahil olmadığını bu sebeple sınırlı da olsa eurobond'a ve bir miktar fonlara para kayabileceğini söyledi.

Gizem Öztok Altınsaç, ayrıca sözlerine şöyle devam etti:

"Onun dışında tehlikeli gördüğün birkaç vaziyet var. Şirketlerin yurt dışında var olan iştirakleri varsa oraya para çıkartabilirler. Bu belki ileride engellemeye çalışılır bunun dışında şirketler kâr payı da dağıtabilir, ben temettü dağıtırım der ve şirketten para çıkar. Bu da istemediğimiz bir şey. Çünkü biz şirketlerin kaynakları artsın, ekonomide kapladıkları yer büyüsün ve ticarete daha fazla dahil olsunlar istiyoruz. Son olarak bir de enerji ve emtia işi yapanlar direk emtia toplayabilirler, erken stoklamaya de başlarlarsa daha erkenden alım olur ve ithalat bu anlamda patlar. Daha fazla dövize ihtiyacımız olur."