Ünlü ekonomistten Dolar kuru için yeni tahmin

Ünlü ekonomistten Dolar kuru için yeni tahmin
Güncelleme:

Dolar kuru Türk Lirası karşısında her gün yeni bir rekor kırmaya devam ederken, TCMB'nin yarın açıklayacağı politika faizi kararı öncesinde ünlü ekonomist Alaattin Aktaş, Dolar kurunda yıl sonu için için dikkat çeken bir tahminde bulundu.

Ünlü ekonomist ve yazar Alaattin Aktaş, 25 Ağustos’tan itibaren döviz kurunda “hafif eğimli” bir artışa izin verildiğini belirterek, yıl sonu kur tahminini açıkladı.

Aktaş, Merkez Bankası’nın 24 Ağustos’ta beklenmedik şekilde politika faizini yüzde 25’e çıkardığını hatırlattığı bugünkü yazısında, dolar kurundaki “hafif eğimli” artışın grafiğini paylaşarak kur tahminini şöyle aktardı:

“Orta vadeli programda bu yılın ortalama dolar kuru 23,88 olarak tahmin ediliyor. Ekimi de bitti sayarsak ilk on ayın ortalaması 22,58 oldu. Yıllık ortalamanın 23,88 düzeyinde oluşması, son iki aydaki ortalamanın 30,38 olması demek. Ancak buna izin verilmez, normal eğilim de zaten buna işaret etmiyor. Son iki aydaki ortalamanın, gidişata göre 28,90, en fazla 29 olabileceğini, böylece yıllık ortalamanın 23,63 dolayında kalacağını, yılın da 29,70 düzeyinde kapatılacağını tahmin edebiliriz.”

Alaattin Aktaş'ın Ekonomim'deki yazısının tamamı için...