Hasarsız araç için uygun fiyat dönemi başladı
TSK acı haberi verdi: Şehit sayısı 4'e yükseldi
Flaş iddia ! Özel uçakla gözleri bağlı halde Türkiye getirildiler

''Türkler darbede ABD parmağını gördü''

The New York Times gazetesi yayınladığı bir makalede Türklerin 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında ABD'nin olduğunu düşündüğünü yazdı.

''Türkler darbede ABD parmağını gördü''
A+ A-

The New York Times gazetesi yayınladığı bir analizde Türkiye'de yaşayanların aynı fikirde olduğu tek konu olduğunu bunun da 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında ABD'nin dahiliyeti olduğunu yazdı.

Türk gazetelerinde çıkan haberlerden bahsedilen yazıda bir gazetenin Twitterüzerinden yaptığı ankette katılanların %69'unun darbeye CIA'in destek verdiğini ortaya koyduğu belirtildi.

Yazıda “Bu komplo teorileri, toplumun uç noktalarındaki birkaç takıntılı kimsenin ürünü değil. Türkiye, son derece kutuplaşmış bir ülke olabilir, fakat tüm toplum kesimlerinden -İslamcı, seküler insanlar, liberaller, milliyetçiler- Türklerlerin üzerinde uzlaştığı bir şey, ABD’nin darbe girişiminde bir şekilde dahil olduğu. Çünkü büyük ölçüde komplonun lideri olduğundan şüphelenilen kişi olan vaiz Fethullah Gülen, ABD’de gönüllü sürgün yaşıyor” ifadesi yer aldı.

NYT haberinde, bu teorinin çok yaygınlaştığı ve ABD Başkanı Barack Obama dâhil üst düzey ABD’li yetkililerin inkâr açıklaması yapmak durumunda kaldığı hatırlatıldı.

ZATEN LAİKLER, KÜRTLER, MİLLİYETÇİLER GÜLENCİLERDEN ENDİŞE DUYUYORDU

Türkiye’den çeşitli meslek gruplarından insanların görüşlerine de başvurulan haberde, Batı’nın binlerce asker ve memurun tasfiyesini eleştirdiği fakat Erdoğan’ın geleneksel düşmanlarının birçoğunun -Kürtler, laikler, milliyetçiler- uzun süredir Gülencilerin devletteki etkisinden endişe duydukları vurgulandı. 

Hürriyet