10 yaşındakiyeğene cinsel istismara indirim yok !

10 yaşındakiyeğene cinsel istismara indirim yok !
Güncelleme:

Erzurum'da 10 yaşındaki yeğenine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan zanlı ilk duruşmada 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Erzurum'da yeğeni 6'ncı sınıf öğrencisi 10 yaşındaki F.A.'ya cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında dava açılan tutuklu sanık 52 yaşındaki İlhami K., ilk duruşmada 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, sanığa iyi hal indirimi de uygulamadı.

Merkez Palandöken ilçesindeki bir ortaokulda öğrenim gören Z.K. (10), 30 Kasım 2017 tarihinde rehber öğretmen G.K.'nın yanına giderek, sınıf arkadaşı F.A.'nın, dayısının istismarına uğradığını anlattı. Öğretmeninin odasına çağırdığı F.A., son 1 yıldır erkek berberi olan dayısı İlhami K.'nın kendisini taciz ettiğini, korktuğu için de kimseye söyleyemediğini dile getirdi. Öğretmen G.K. da küçük kıza, durumdan ailesine bahsetmesi gerektiğini belirterek, taciz olayını tutanak altına aldı.

Mektupla dayı tacizini anlattı

Bunun üzerine F.A., annesinin yatağının yanına, 'Dayım tarafından taciz ediliyorum. Ben bunları kimseye anlatamadım. Ne olur, sen de kimseye anlatma' yazılı not bıraktı. Okul yönetimi ve ailenin şikayeti üzerine İlhami K., geçen yıl 9 Aralık günü tutuklandı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kızılateş'in hazırladığı iddianame, Erzurum 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Sanık dayının 'çocuğun zincirleme şekilde cinsel istismarı' suçundan 15 yıldan, 39 yıl 3 aya kadar hapsi istendi.

Bakanlık ve baro katılma talebinde bulundu

Davanın görülen ilk celsesinde tutuklu sanık İlhami K., F.A.'nın annesi S.A. ve babası V.A. katıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Erzurum Baro Kadın ve ÇocukHakları Komisyonu adına avukatlar Zühal Önalan Asiltürk ile İkra Hınıslıoğlu da davaya katılma talebinde bulundu. F.A. ise duruşmaya, mağdur çocukların mahkeme ortamından etkilenmemesi için adliye içerisinde yapılan adli görüşme odasından Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

'O benim canım ciğerim'

Suçlamaları kabul etmeyen dayı İlhami K., tüm yeğenlerini çok sevdiğini söyledi. Annesi, eşi ile birlikte yaşadığını, çocuğu olmadığını belirten İlhami K., suçlamaları reddedince Mahkeme Başkanı Server Şimşek, "Çocuğun seninle ne alıp veremediği var da bunları anlatıyor?" diye çıkıştı. Kaşaca, "O benim yeğenim, canım ciğerim, istismarda bulunmadım. Niye böyle söyledi bilmiyorum. Hiçbiri doğru değil" dedi.

Yüzümü astım, ama fayda etmedi

Uzman eşliğinde mahkeme heyetinin yöneltilen sorularını cevaplayan F.A., başından geçenleri anlatırken anne ve babası gözyaşlarını tutamadı. F.A., dayısının kendisini nasıl taciz ettiğini anlattı. "Tüm bu yaptıkları karşısında yüzümü astım ama fayda etmedi, yapmaya devam etti" dedi.

'Dayısına gitmek istemiyordu'

Küçük kızın anne ve babası ise sanıktan şikayetçi oldu. Kızlarının son bir yıldır, içine kapandığını vurgulayan anne S.A., "Eşim Ankara'ya gittiğinde, çocuklara 'dayınıza gidelim, orada kalırız' dedim. Kızım ağlamaya başladı ve gitmek istemedi. Ertesi gün uyandığımda yatağımın üzerine iğne ile iliştirilmiş bir mektup buldum. Üzerine 'aç' diye yazan mektubu açıp okuyunca şaşkına döndüm. Şikayetçiyim" dedi.

İlk celsede indirimsiz ceza

Mahkeme heyeti, ilk celsede İlhami K.'yı 12 yaşından küçük çocuğa cinsel istismar suçundan alt sınırdan uzaklaşmak suretiyle 12 yıl hapis cezasına mahkum etti. Heyet, İlhami K.'nın eylemi 3'üncü derece akrabası olan mağdura yaptığını dikkate alarak, cezasını yarı oranda arttırıp, 18 yıla çıkardı. Suçun zincirleme şekilde işlendiğini göz önünde bulunduran mahkeme heyeti, cezayı 24 yıla yükseltti. İyi hal indirimi uygulamayan heyet, İlhami Kaşaca'nın hükümle birlikte tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.
 

DHA