15 yaşındaki kızla ilişkiye hapis cezası

15 yaşındaki kızla ilişkiye hapis cezası
Güncelleme:

Bartın'da, lise öğrencisi 15 yaşındaki G.M.'ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan 21 yaşındaki A.D., ''Her şey rıza ile oldu, hiçbir zorlama yoktur'' diyerek kendini savundu. Mahkeme, sanığı 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı.

Olay, geçen mart ayında meydana geldi. Lisede 2'nci sınıf öğrencisi G.M. (15), sosyal medyadan A.D. (21) ile tanıştı. Bir süre sonra A.D., G.M. ile evde ilişki yaşadı. Olay sonrası G.M., durumu okuldaki öğretmene, "Erkek arkadaşımla bir şey yaşadım" diyerek anlattı. Öğretmen, durumu kızın ailesine haber verdi. Ailenin şikayeti üzerine A.D. gözaltına alındı. Bartın Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanan A.D., 1 ay tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

A.D. hakkında, 'Çocuğun cinsel istismarı' suçundan 24 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Bartın Ağır Ceza Mahkemesi'nde olayın karar duruşması görüldü. Duruşmaya tutuksuz sanık A.D., ailesi ve taraf avukatları katıldı. Sanık avukatı, müvekkilinin G.M. ile zorla ilişkiye girmediğini her şeyin rızayla olduğunu belirterek, beraat talep etti. G.M.'nin avukatı ise olayın 'Çocuğun cinsel istismarı' olduğunu belirterek sanığın cezalandırılmasını istedi.

'HİÇ BİRŞEY ZORLA OLMADI'

Mahkeme başkanının son sözlerini sorduğu A.D., "G.M. yaklaşık 2 ay beni rahatsız etti. Ben de ona cevap verdim. Benimle buluşmak istedi. Ben de kıramadığım için buluşmayı kabul ettim. Sonra onu aldım. 'Bir yerde oturalım' dedi. Ondan sonra, 'Sesiz ve sakin bir yere gidelim' dedi, eve gittik. Her şey rıza ile oldu, hiçbir zorlama yoktur. Onu arabamla istediği yere bıraktım. Suçlamaları kabul etmiyorum ve beraatimi istiyorum" dedi.

Mahkeme heyeti, mevcut deliller kapsamında olayın 'Çocuğun cinsel istismarı' kapsamında değil, 'Reşit olmayanla cinsel ilişki' suçu kapsamında değerlendirilmesine kanaat getirdi. Sanığın 'Reşit olmayanla cinsel ilişki' suçundan 3 yıl 9 ay hapisle cezalandırılmasına karar verildi. Sanığın adli kontrol hükümleri uygulanarak tutuksuzluk halinin devamına, kararın kesinleşmesiyle cezanın infaz edilmesine hükmedildi. 

DHA