Burdur’daki diyaliz faciasıyla ilgili korkunç iddia

Burdur’daki diyaliz faciasıyla ilgili korkunç iddia
Güncelleme:

Burdur’da diyaliz tedavisi sonrası rahatsızlanan hastalardan bir kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölen hasta sayısı 3'e yükselirken, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Burdur’daki diyaliz faciasının nedenine ilişkin bilgi verdi.

Burdur Devlet Hastanesi’nde 25 Mayıs’ta diyaliz tedavisi alan 33 hasta rahatsızlanmış ve hastalardan Mustafa Demir yaşamını yitirmişti. Diyaliz Merkezi önlem amacıyla kapatılmış adli ve soruşturma başlatılmıştı.

 Burdur İl Sağlık Müdürlüğü’nden paylaşılan yazılı açıklamada tedavi altına alınan hastalardan 87 yaşındaki Saniye Aksöz’ün hayatını kaybettiği belirtildi.

Akşam saatlerinde 67 yaşındaki Somalili Amina Abas Jama da hayatını kaybetti. Böylece ölü sayısı üçe yükseldi.

Klimadaki kimyasal iddiası

CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala olayda ihmal olduğunu söyledi:

“Bizim edindiğimiz izlenim, resmi açıklama olmadığı için bunları iddia düzeyinde sizinle paylaşıyoruz. Hastanenin klima sisteminde kullanılan bir kimyasalın önce hastanenin arıtma sistemine oradan da maalesef diyaliz için kullanılan saf su tankına karıştığı biçimindedir.”

TTB, Burdur’daki diyaliz faciasının nedenini açıkladı

TTB, ilk günden beri sağlık müdürlüğü, valilik ve Sağlık Bakanlığı ile görüşme çabalarının sonuçsuz kaldığını belirterek şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanlığı diyaliz hastalarını ve toplum sağlığını tehlikeye atan bu durum hakkında kamuoyuna henüz yeterince bilgilendirici bir açıklama yapmamıştır.

Edindiğimiz bilgilere göre, olayın geçtiği hastanede klima sistemleri/iklimlendirme çalışması yapılırken antifriz maddesinin hastanenin su sistemine karışmasıyla diyaliz merkezinde distile su elde etme ünitesi de etkilenmiştir. O gün hastane musluklarından mavimtırak su akışı gözlemlenmiştir. Antifriz madde diyaliz alan hastaları etkilemiştir. Bir dialkol türü olan etilen glikol (etandiol) ve propilen glikol (propandiol) ün antifriz olarak kullanıldığı bilinmekle birlikte söz konusu hastanede hangi kimyasal bileşimin antifriz olarak kullanıldığı henüz öğrenilememiştir.”