Kuran kursunda 5 yaşındaki çocuğa istismarın cezası bu oldu.

Kuran kursunda 5 yaşındaki çocuğa istismarın cezası bu oldu.
Güncelleme:

Niğde’de bir Kuran kursunda 5 yaşındaki çocuğa cinsel istismardan tutuklanan zanlı hakkında 18 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Niğde’nin kırsal kesiminde bulunan bir köye bağlı Kuran kursunda görevli A.Y., 5 yaşındaki bir çocuğu sistematik bir şekilde nitelikli cinsel istismara maruz bıraktı. Bir süre sonra çocuk, yaşına uygun olmayan hareketler sergileyince ailesi şüphelenmeye başladı. Çocuk, Kuran kursundaki görevli ile ilgili bilgi vermeye başlayınca çocuğun ailesi şikayet etti ve kamu davası açıldı. Niğde 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 2 Aralık’ta ikinci duruşma yapıldı.

ANKA'nın aktardığına göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da sanığın üst sınırdan ceza almasını talep etti.

'NEDEN YAZ KURSUNUN SON GÜNÜ YAPMIŞIM'

Mahkemenin karar verileceğini belirterek son sözünü sorduğu A.Y., “Ben mağdurenin kot şortu yüzünden 4 aydır cezaevindeyim, bunu 80 yaşına kadar unutmam mümkün değil. Madem ben ödül yöntemiyle mağduru kandırmak istemişim, tableti, laptopu, harçlıkları vesaire neden yaz kursunun son günü yapmışım, böyle bir amacım olsaydı bunu yaz kursunun devam ettiği süreçte yapardım” diyerek beraatini istedi.

Mahkeme araştıracak başka bir unsur kalmadığını belirterek duruşmayı bitirdi ve oybirliğiyle aldığı kararını ikinci duruşmada açıkladı. Sanık A.Y., TCK’nın “12 yaşını tamamlamayan çocuğun cinsel istismarı” suçunu düzenleyen 103.maddesi uyarınca “kastın yoğunluğunu” da gözeterek 10 yıl hapis cezası verdi. Sanığın bu suçu eğitici yükümlülüğü çerçevesinde işlediği gerekçesiyle cezayı yarı oranında artırarak 15 yıla çıkaran mahkeme, aynı suçu birden fazla zincirleme şekilde işlediği gerekçesiyle 18 yıl 9 ay ağır hapis cezasına hükmetti. Sanığın mahkemede pişmanlığını gösteren davranışına rastlanılmadığını da karara geçiren mahkeme, bu nedenle cezada indirim yapmadı. Hükümlü A.Y. Niğde Kapalı Ceza Evi’ne gönderildi. 

ANKA