Önce serbest bırakıldı, sonra müebbet istendi

Önce serbest bırakıldı, sonra müebbet istendi
Güncelleme:

İranlı muhalif Vardanjani cinayeti davasının iki numaralı sanığı İran’ın eski İstanbul 2. konsolosu Nasırzade, savcılık kararıyla tahliye edildi. Nasırzade, yurt dışına kaçtıktan sonra, ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle hakkında dava açıldı.

14 Kasım 2019 akşamı İstanbul Levent’teki Kanyon AVM’nin önünde bir cinayet işlendi. Öldürülen kişi İranlı rejim muhalifi Mesud Molavi Vardanjani idi.

Zindaşti’nin hasmı Hayalet Orhan: Burhan Kuzu’nun yüzünde kardeşimin kanı var

İran‘da ‘harika çocuk’ olarak nitelendirilen Vardanjani, devlette siber güvenlik ve İHA uzmanı olarak görev yapıyordu. Mart 2018’de Türkiye’ye kaçan Vardanjani, sosyal medyada İran rejimi hakkında eleştiriler yayınlıyordu. Vardanjani, İstanbul’da Ali Esfanjani ile görüşüyordu. Ancak Esfanjani aynı zamanda İran istihbaratına köstebeklik yapıyordu. Cinayet günü Esfanjani, Vardanjani ile birlikte suikast için belirlenen yere gitti. İranlı uyuşturucu baronu Zindaşti’in bahçıvanı olan Abdulvahap Koçak, Vardanjani’yi öldürdü.

KAÇIŞ PLANINI İTİRAF ETTİ

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre; İstanbul polisi ile MİT hızlı ve derin bir çalışma yaptı. 90 kamera kaydı ile 320 saatlik görüntü incelendi, gözaltılar yapıldı, ifadeler alındı. Cinayetin kilit isimlerinden Ali Esfanjani’yi İran’a kaçıran Siyavash Shalamzar’ın kaçış planını itiraf etmesi üzerine, oklar İran’ın eski İstanbul 2. Konsolosu Reza Nasırzade’ye döndü. Konsolos 8 Şubat 2021 günü İstanbul Havalimanı’nda kaçmaya çalışırken yakalandı, tutuklanarak Maltepe Cezaevi’ne konuldu.

(Kaynak)