''Orman sevdalısıyım'' dedi, mahkeme cezasını kesti:

''Orman sevdalısıyım'' dedi, mahkeme cezasını kesti:
Güncelleme:

Bursa'da orman yakmak suçundan yakalanarak tutuklanan ve savunmasında "orman sevdalısıyım" diyen zanlı 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bursa'da , ormanı yaktıktan sonra güvenlik kamerası görüntülerinden kimliği tespit edilip, evinin terasındaki çekyatta uyurken yakalanan A.Ö.'in yargılandığı davada karar çıktı. Çöplüğü yakmak isterken alevlerin ormana sıçradığını öne sürüp, "Ben, orman sevdalısıyım. Doğayı çok seviyorum" diyen A.Ö., 'Kasten orman yakmak'tan 8 yıl 4 ay hapis ve 16 bin lira cezaya çarptırıldı.

Bursa'da orman yakmak suçundan yakalanarak tutuklanan ve savunmasında

Osmangazi ilçesi Gündoğdu Mahallesi'ndeki ormanda, 2023 Temmuz'da yangın çıktı. Alevler, rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü. İtfaiye ekiplerinin 3 saatte kontrol altına aldığı yangında, 3 dönüm alan zarar gördü. Olaydan sonra kamera görüntülerini izleyip tanıkları dinleyen jandarma ekipleri, şüphelinin aynı mahallede oturan A.Ö. olduğunu tespit etti. A.Ö., evinin teras katındaki çekyatta uyurken, jandarma ekipleri tarafından yakalanıp gözaltına alındı. Jandarmadaki ifadesinde, "Canım istediği için ormanı yaktım" diyen A.Ö., tutuklandı. Hakkında, Bursa 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'Kasten orman yakmak' ve 'Genel güvenliği kasten tehlikeye sokmak' suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan A.Ö., savcılık sorgusu ve mahkemede ise suçlamaları reddetti.

Bursa'da orman yakmak suçundan yakalanarak tutuklanan ve savunmasında

TUTUKSUZ YARGILANDI

İlk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan A.Ö. hakkındaki davada karar çıktı. Savcılık sorgusu ve ilk duruşmadaki ifadelerini tekrar eden A.Ö., "Hakim Bey, ben orman sevdalısı bir kişiyim. Böyle bir şey asla yapmam. O gece ormanın yanında, süper bir çöplük vardı. Her şey oraya atılıyordu. Çekyatlar, mobilyalar ve çeşitli eşyalar. Ben de çöplüğü yakmak istedim. Kötü bir amacım yoktu. Rüzgarın da etkisiyle alevler yayılınca bir anda ormanda yangın başladı. İnanın, çok korktum. Panik yaptım. Hemen olay yerinden uzaklaşıp, 1 kilometre uzaklıktaki evime gittim. Teras katında çekyatım bulunuyordu. Ona uzanıp dinlendim. Bu sırada, jandarmalar gelip beni yakaladı. Suçsuzum" dedi.

Bursa'da orman yakmak suçundan yakalanarak tutuklanan ve savunmasında

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, suçunu sabit gördüğü A.Ö.'i, 'Kasten orman yakmak' ve 'Genel güvenliği kasten tehlikeye sokmak' suçlarından 8 yıl 4 ay hapis ve 16 bin lira cezaya çarptırdı. (DHA)

DHA