Sela okunan camileri birer birer not almışlar

Sela okunan camileri birer birer not almışlar
Güncelleme:

FETÖ davasında yargılanan eski başçavuş darbe girişimi gecesi sela okunan camilerin tek tek not edilmesi için talimat verdiği ortaya çıktı.

Erzincan'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde "ana komuta kademesi"nde yer aldıkları iddiasıyla, aralarında dönemin 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı eski tuğgeneral Ekrem Çağlar, eski İl Jandarma Komutanı albay Murat Orhan Tonğ ile örgütün "mahrem imamı" olduğu öne sürülen eski Yrd. Doç. Dr. Veli Karagöz'ün de bulunduğu, 15'i tutuklu 22 sanığın yargılandığı davada verilen kararın gerekçesi açıklandı.

"Sela okunan camileri not edin" talimatı

Suçlu bulunan sanıkların eylemleriyle ilgili değerlendirmelerin yapıldığı kararda, sanık eski başçavuş Talat Öğütçü'den elde edilen cep telefonuna ilişkin raporda, GSM hattının sanık adına kayıtlı olduğu ve aktif kullanıldığı kaydedildi.

Gerekçeli kararda, Öğütçü'nün WhatsApp'ta kurduğu grupta darbe teşebbüsünün gerçekleştiği saatlerde eylemlerle ilgili paylaşımlarda bulunduğu belirtildi.

Öğütçü'nün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halkı darbe teşebbüsüne karşı durmak amacıyla meydanlara çağırması ve Diyanet İşleri Başkanlığının girişimiyle camilerden okunan selaları kastederek, "Hangi cami olduğunu unutma, Ömer not etsin." ve "Tarık, camiyi öğren." yazılı mesajlar gönderdiği aktarılan gerekçeli kararda, sanığın darbe teşebbüsünün devam ettiği saatlerde WhatsApp'taki yazışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

"Hükümetin selası okunuyor, idare bizde"

Kararda, Öğütçü'nün darbe girişimi gecesi saat 01.33.08'de "Görevimizin başındayız.", 01.33.14'te "İdare bizde.", 01.37.01'den sonra da arka arkaya gönderdiği "Hükümetin selası okunuyor, dinleyin, sevaptır, Tayyip kendi derdinde." ifadelerinin yer aldığı mesajların dava dosyasındaki somut delillerden olduğu vurgulandı.

Bu deliller de göz önünde bulundurularak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen sanık Öğütçü'nün, 3. Ordu Komutanlığındaki astsubayları temsilen karargahta makam odasının bulunduğu ve 3. Ordu Komutanı ile direkt görüşme yapabildiği bildirildi.

AA