Suriyeli genci öldüresiye dövmüşlerdi! Sanığın son sözleri şaşırttı

Suriyeli genci öldüresiye dövmüşlerdi! Sanığın son sözleri şaşırttı
Güncelleme:

İstanbul Bahçelievler'de Suriye uyruklu genci feci şekilde dövüp, dere yatağına atan sanıklara 16 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Duruşmada son sözü sorulan sanıklardan biri, ''Biz daha askerliğimizi yapmadık. Üzerimize atılan suç çok ağır'' diyerek kendini savundu.

İstanbul Bahçelievler'de Suriye uyruklu Muhammed S.'yi otomobil alma bahanesiyle feci şekilde dövüp, gasp eden sonrasında da dere yatağına atan sanıklar hakkında mahkeme heyeti karar verdi. Bakırköy 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, müşteki Muhammed S., tutuklu sanıklar Ahmet Kürşat Ç., Görkem B., Serkan K. ile avukatları katıldı. Firarı sanık Yakup E.'nin avukatı da salonda hazır bulundu.

ŞİKAYETİNİ GERİ ÇEKMİŞTİ, BEYANINI GERİ ALDI
İlk celse şikayetinden vazgeçen müşteki Muhammed S., mahkemeye sanıkların ondan para aldığına dair beyanını geri alarak iftira attığını içE. dilekçe sundu.

SANIĞIN SON SÖZLERİ ŞAŞIRTTI
Avukat savunmalarının ardından son sözleri sorulan Sanık Serkan K., "Biz daha askerliğimizi yapmadık. Üzerimize atılan suç çok ağır. Tahliyemi istiyorum" dedi. Sanık Ahmet Kürşat Ç., "İlk ifadelerimi tekrar ederim" diyerek tahliyesini istedi. Sanık Görkem B. ise, "Dosyada gasp deniyor ama biz gasp yapmadık. Geleceğimle oynanmasını istemiyorum. Tahliyemi istiyorum" beyanlarında bulundu.

YARALAMA SUÇUNDAN YARGILANDILAR
Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Ahmet Kürşat Ç., Görkem B., Serkan K. hakkında ayrı ayrı olarak mala zarar verme suçundan düşme verirken, her ne kadar kasten öldürmeye teşebbüs suçunda dava açılmış olsa da suçun işleniş şekli bakımında suçu yaralama olarak değiştirdi.

FİRARİ SANIĞIN DOSYASI AYRILDI
Mahkeme, silahla yaralama suçundan 2 yıl 4 ay 3 gün, cebir kullanarak silahla birden fazla kişiyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan 5 yıl, nitelikli yağma suçundan 9 yıl 2 ay toplamda her sanık için 16 yıl 6 ay 3 gün hapis cezasına çarptırdı. Firari sanık Yakup E. hakkında ise dosyasını diğer 3 sanığın dosyasından ayırarak, başka bir davada görülmesine karar verdi.

İDDİANAMEDEN
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 7 Temmuz 2020 tarihinde müşteki Muhammed S.'nin beyanında başına silah dayanarak, "Sen parayı nereden buluyorsun" deyip, şüphelilerin önce dövdüklerini sonrasında da zorla 5 bin 700 lira parasının, cep telefonu ile boynundaki gümüş kolyesinin gasp edildiğine ve aracına zarar verildiğine yer verilmişti. Şüpheliler Ahmet Kürşat Ç., Serkan K. ve Görkem B.'nin ise beyanlarında S.'nin uyuşturucu sattığı gerekçesiyle tartıştıklarını herhangi bir suçlamayı kabul etmediklerini belirtmişti. Olay yeri inceleme raporları, şüphelilerin parmak izini ve aracın zarar gördüğünü tespit etmişti. Aynı zamanda olay anını görüntüleyen videoya yer verilmiş ve incelemelerin müşteki beyanı yönünde olduğu anlatılmıştı. Kolluk kuvvetlerinin araştırmaları sonucunda dördüncü şüphelinin Yakup E. olduğuna, yakalanamadığına ve hakkında yakalama kararı çıkartıldığına yer verildi.

Savcılık, dosya kapsamında delillere bakıldığında şüphelilerin suçtan kurtulmaya yönelik ortak fikir ve eylem birliğinde bulundukları, müştekinin rızası dışında arabasına el konulup, zarar verildiği ve başına silah dayandığı gerekçeleriyle 4 şüpheli hakkında Birden fazla kişi tarafından silahla cebir kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan 4 yıldan 14 yıla kadar, kasten öldürmeye teşebbüs suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar nitelikli yağma suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar, 'mala zarar verme' suçundan 4 aydan 3 yıla kadar olmak üzere toplamda 52 yıl hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

İHA