TMSF Adnan Oktar'ın kayıp altınlarının peşinde

TMSF Adnan Oktar'ın kayıp altınlarının peşinde
Güncelleme:

TMSF, Adnan Oktar'la bağlantılı 2 zanlı hakkında el konulan bir şirketinin kasasında olması gereken 7 kiloya yakın altınla ilgili dava açtı.

Adnan Oktar Grubu’na yönelik 5 yıl önce yapılan operasyonda, grubun 85 şirketine de kayyum atandı. Kayyım atanan şirketler Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (Fon) denetimine geçti. Kayyum atanan şirketlerden biri de Haziran 2008’de kurulan Safinat İnşaat Yatırım AŞ oldu.

Halk Tv'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre, şirket yönetimine atanan Fon yöneticileri, ilk olarak şirketin bilançosunu çıkardı. Şirketin bilançosu, 7 kilo altının satın alındığını ortaya koydu. Ancak, anılan altınlar şirketin kasasında bulunamadı.

Bilançoda olmasına rağmen kasada bulunmayan altınların peşinde düşen Fon yöneticileri, şirketin iki yetkilisine ulaşmaya çalışsa da sonuç alamadı. Fon avukatı, geçen hafta, Safinat İnşaat’ın iki yetkilisi olan O.K. ile T.A.’a karşı alacak davası açtı.

T.A., kayyum atanan şirketin müdürüydü.

İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan davaya göre Fon, bu iki kişiden, faiz ve masraflar hariç, altınların güncel değeri olan 11 milyon 183 bin 388 liranın tahsil edilmesini istedi. Dava dilekçesine göre, aynı zamanda şirket müdürü olan T.A.’ın şirket kasasından da 323 bin TL para çektiği belirlendi. Fon avukatı, anılan paranın da faizi ile ödenmesini talep etti.

Fon’un alacak davası açtığı T.A. ve O.K., 30 yılla yakın bir süreden beri örgütün içinde. Örgütün önemli isimleri arasında yer alan O.K. ve T.A. firari konumda. T.A.’ın Almanya’da, O.K.’nin ise ABD’de olduğu kaydediliyor. İki isim, 2018’deki operasyon öncesi yurtdışına çıktıkları için yargılamaları da mümkün olmadı. Çok sayıda, ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçlaması bulunan T.A. ve O.K. örgüt adına çalışmalarını sürdürüyor.

Adnan Oktar Grubu’na yönelik açılan davada 210 kişi sanık konumunda. Oktar ile birlikte 90 kişi halen tutuklu. 60 kişi ise firari konumda. Ana davada, sanıklara farklı sürelerde ceza veren mahkeme, 6 Kasım 2022’de kararını açıkladı. Karara yapılan itirazı değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, istinaf başvurularını geçen 12 Nisan’da reddetti. Dosya Yargıtay’da.

(Kaynak)