AKOM'dan ve Orhan Şen'den İstanbul için kritik uyarı

AKOM'dan ve Orhan Şen'den İstanbul için kritik uyarı
Güncelleme:

Meteoroloji, AKOM ve Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen İstanbulluları uayrdı. Hava sıcaklıkları 8 derece birden düşecek...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden 22 ile sarı ve turuncu kodlu uyarı geldi. Yurt genelinde sağanak yağış, fırtına ve kar yağışının etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Yurdun batı kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile Ankara, Düzce, Zonguldak, Bartın, Bolu ve Eskişehir çevrelerinin sağanak yağışlı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyılarının yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

İstanbul Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tarafından yapılan açıklamada da, kentte soğuk ve yağışlı havanın hafta boyunca devam edeceği, sıcaklıkların 5-8 dereceye kadar düşeceği belirtildi.

AKOM'un açıklaması şöyle:

"İstanbul başta olmak üzere, Marmara Bölgesi geneli soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giriyor. Hafta boyunca etkili olması beklenen sistem nedeniyle şubat ayı başından beri bahar değerlerinde seyreden sıcaklıkların gün ve gün azalarak kış değerlerine 5-8 derece gerileyeceği, beraberinde aralıklarla sağanak yağmur geçişlerinin yaşanacağı tahmin ediliyor."

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, başta İstanbul olmak üzere birçok sıcaklıkların ortalamaya döneceğini söyledi.

Şen, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sıcaklıkların yine yüksek olduğunu ancak yağışın batıya giriş yaptığını ifade etti.

Ege, Marmara ve Batı Akdeniz'de havanın yağmurlu geçeceğini belirten Şen, "Çanakkale, Balıkesir’in batısı, Edirne, öğleden sonra İzmir ve Aydın, Manisa da kuvvetli Muğlada çok kuvvetli yağmur var. Bu bölgelerde lodos kuvvetli, doğuda çığ riski devam ediyor." dedi.

İstanbul, İzmir ve Antalya'da aralıklı sağanak yağış yaşanacağını belirten Şen, Ankara'da da gece yağmur yağışı olacağını belirtti.

Yurt bazı kesimlere mevsim normalleri üstünde geçen sıcaklıkların Çarşamba gününden itibaren ortalamaya döneceğini belirten Şen, "Yağış hafta boyu Anadolu'ya da yayılacak. Anadolu'nun yükseklerinde hafta sonu karla karışık yağmur ve kar görülebilir" dedi.

Şen, İstanbul'da sıcaklıkların Perşembe günü 9 dereceye kadar düşeceğini ifade etti.

Meteoroloji'den kış geri geliyor uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin batı kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile Eskişehir ve Bolu çevrelerinin sağanak yağışlı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyılarındanyer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ile Antalya ve Isparta çevreleri ve Burdur'un doğu kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

Hava sıcaklığı nasıl olacak ?

Ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgar şiddeti nasıl olacak ?

 Genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Ege ile Batı Akdeniz'de güneyli yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) Kıyı Ege'de yer yer fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

Kuvvetli yağışa dikkat

Son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden sonra Çanakkale ile Balıkesir’in batı ilçelerinde, yarın (Pazartesi) sabah saatlerinden itibaren Edirne ve Kırklareli çevrelerinde, öğleden sonra İzmir ve Aydın çevreleri ile Manisa’nın batısında kuvvetli (21-50 kg/m2), Balıkesir’in batı ilçeleri, Çanakkale’nin güneydoğusu ile Muğla’da çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Rüzgarın da güney yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat, kıyılarda 80 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, kıyı kesimlerde hortum riski, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir

Kuvvetli rüzgara dikkat

Rüzgarın; Marmara, Ege ile Batı Akdeniz'de güneyli yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) Kıyı Ege'de zaman zaman fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Çığ alarmı verildi

Doğu Karadeniz’in yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İşte haritalarla 5 günlük hava durumu tahminleri

haritalarla 5 günlük hava durumu tahminleri

haritalarla 5 günlük hava durumu tahminleri

haritalarla 5 günlük hava durumu tahminleri

haritalarla 5 günlük hava durumu tahminleri

haritalarla 5 günlük hava durumu tahminleri