Anayasa Mahkemesi, Erdoğan başvurusunu kabul etti !

Anayasa Mahkemesi, Erdoğan başvurusunu kabul etti !

Anayasa Mahkemesi, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunu düzenleyen TCK'nın 299. maddesinin iptali isteminin ilk incelemesini tamamlayarak, başvuruyu esastan görüşmeye karar verdi

Anayasa Mahkemesi, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 299. maddesinin iptali isteminin ilk incelemesini tamamlayarak, başvuruyu esastan görüşmeye karar verdi.

Karşıyaka 7. Asliye Ceza Mahkemesi, baktığı bir davada uygulanan "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunu düzenleyen 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesinin Anayasa'ya aykırılık iddiasını ciddi bularak, söz konusu maddenin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvuruda bulundu.

Yüksek Mahkeme Genel Kurulu, başvurunun ilk incelemesini tamamladı. Başvuruda bir eksiklik tespit edilmedi. Anayasa Mahkemesi başvuruyu, daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşerek karara bağlayacak.

TCK'nın 299. maddesi, "Cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Suçun alenen işlenmesi halinde, verilecek ceza altıda biri oranında artırılır. Bu suçtan dolayı kovuşturma yapılması, Adalet Bakanının iznine bağlıdır." hükmünü içeriyor.