Trump Türkiye'ye teşekkür etti dünya izledi
Türkiye'den Barzani'ye son teklif
Protokole garsonlu, gazilere self servis

Ankara'da emekli Org. Necdet Özel depremi

Emekli Org. Necdet Özel'in 15 Temmuz darbe girişimini araştıran komisyonun davetini reddetmesi Ankara'yı ayaklandırdı.

Ankara'da emekli Org. Necdet Özel depremi
A+ A-

Eski Genelkurmay Başkanları Hilmi Özkök ve Işık Koşaner'i dinleyen TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'na davet edilenler arasında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Necdet Özel de vardı.

Ancak geçen hafta dinlenilmesi planlanan Özel, komisyona bir mektup yazarak, “Komisyonunuzun çalışmalarına katkıda bulunabilmem için konuyla ilgili olarak tüm sorularınızın tarafıma lütfedilip yazılı olarak bildirilmesi halinde yanıtları komisyonunuza takdim edeceğimi bilgilerinize sunarım” dedi.

NECDET ÖZEL KİMDİR ?

Orgeneral rütbesi ile 2007- 2008 yılları arasında Ege Ordusu Komutanlığı, 2008-2010 yılları arasında 2’nci Ordu Komutanlığı, 2010 – 2011 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı, 29 Temmuz - 04 Ağustos 2011 tarihleri arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanı Vekilliği görevlerini yürüten ORg. Özel'in Genelkurmay Başkanlığı'na gelmesi de büyük olay olmuştu.

Hatırlanacağı gibi 2011 yılı Yüksek Askeri Şurasına son 2 gün kala yaşanan Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlarının şok istifalarının ardından, boşalan koltuklar için hükümet ilk atamayı yaparak 2010 Ağustos YAŞ kararıyla Jandarma Genel Komutanlığı'na atanan Orgeneral Necdet Özel'i Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atamıştı.

Başbakanlık, Necdet Özel'in, Kara Kuvvetleri Komutanlığına ilişkin kararnamesinin Cumhurbaşkanınca onaylandığını, Orgeneral Özel'in Başbakanlık onayıyla Genelkurmay Başkan Vekili olarak görevlendirildiğini 29 Temmuz 2011 günü açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) komuta kademesi 3 gün süren 2011 yılı Yüksek Askeri Şûra toplantısının ardından belirlendi. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Özel, asaleten Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı. 

Hürriyet